Strona główna Zdrowie Filtr odwróconej osmozy do wody – czy warto?

Filtr odwróconej osmozy do wody – czy warto?

przez Jakub Nowicki

Filtr odwróconej osmozy (filtr RO) to produkt, na który decyduje się coraz więcej osób. Na czym polega jego działanie? Jakie są największe korzyści stosowania? Czy zakup tego rodzaju filtra jest opłacalny?

Jak działa filtr odwróconej osmozy do wody pitnej?

Filtr odwróconej osmozy jest urządzeniem wykorzystywanym w gospodarstwach domowych do uzdatniania wody. Jego głównym zadaniem jest precyzyjne oczyszczenie cieczy, by niemal całkowicie (na poziomie ponad 90%) pozbawić ją wszelkich substancji rozpuszczonych. Filtracja tego typu wiąże się więc z usunięciem z wody różnorodnych zanieczyszczeń, rdzy, związków organicznych i pierwiastków.

Główną częścią, na której opiera się działanie filtra odwróconej osmozy, jest półprzepuszczalna, bardzo odporna membrana. To właśnie ona stanowi barierę zbierającą, niczym sito, wszystkie nieczystości (w postaci m.in. bakterii, metali ciężkich, wirusów czy azotanów). Poza membraną osmotyczną ważnymi elementami są również wkłady (mechaniczny i węglowy). Ich rolą jest przede wszystkim wstępne oczyszczanie wody i eliminowanie z niej chloru. W wielu modelach stosuje się także tzw. wkład szlifujący (zwany również węglowym końcowym), który wpływa na poprawę zapachu i smaku wody, stanowiąc ostatni z etapów jej filtracji.

Cały proces odwróconej osmozy działa na zasadzie dyfuzji. W praktyce wygląda to tak, że filtr instalowany jest np. do kuchennego zlewu. Pod wpływem ciśnienia cząsteczki wody przenikają przez membranę osmotyczną. Dochodzi tu do przejścia roztworu o wyższym stężeniu (w postaci zanieczyszczonej wody) do roztworu o zmniejszonym stężeniu (ciecz pozbawiona nieczystości).

Ponieważ filtr wykorzystujący metodę odwróconej osmozy pozbawia wodę nie tylko szkodliwych dla zdrowia substancji i związków, ale również cennych składników (jak np. potas, wapń, sód, magnez), trzeba ją na nowo nasycić odpowiednimi mikroelementami. Do tego celu służy mineralizator.

Filtr odwróconej osmozy – zalety

Krystalicznie czysta woda to podstawowa korzyść stosowania filtra odwróconej osmozy. Zaopatrzenie się w tego rodzaju urządzenie bardzo poprawia jakość cieczy. Staje się ona znacznie zdrowsza od zwykłej, kranowej wersji, która zawiera sporo pierwiastków promieniotwórczych, rdzy, piasku, chloru i wszelkich nieczystości pochodzących z rur. Stosowanie przefiltrowanej tą metodą wody jest także korzystne dla osób borykających się z różnorodnymi problemami alergicznymi, podrażnieniami czy atopowym zapaleniem skóry.

Jeśli chodzi o wyeliminowanie z wody cennych składników, warto podkreślić dwie kwestie. Po pierwsze – do filtra, o czym wspominaliśmy, można stosować wkłady mineralizujące, które uzupełniają płyn w mikroelementy. Po drugie – brak minerałów w wodzie nie spowoduje ich niedoboru w organizmie. Składniki te dostarczane są głównie w produktach spożywczych, zwłaszcza w warzywach i owocach. Dla prawidłowego funkcjonowania kluczowa jest więc pod tym względem odpowiednio zbilansowana dieta.

Czy opłaca się stosować filtr odwróconej osmozy do kuchni?

Ostatnia sprawa, nad którą zastanawia się zapewne wielu konsumentów, dotyczy opłacalności filtra. Koszt zakupu urządzenia i jego montażu jest różny (zależy m.in. od konkretnego producenta oraz sposobu instalacji). Na pewno jednak trzeba przygotować się na wydatek rzędu minimum kilkuset złotych. Do tego należy też liczyć się z większym zużyciem wody, a także z kosztem wymiany wkładów (średnio 1-2 razy w roku). Sam filtr działa bezawaryjnie nawet przez dekadę. Po upływie tego czasu zwykle konieczna jest wymiana membrany osmotycznej, choć często korzystniejszy finansowo okazuje się zakup nowego urządzenia.

Czy zatem opłaca się stosować filtr odwróconej osmozy? Zakładając zużycie 2 litrów wody dziennie, koszt utrzymania takiego urządzenia przez cały rok może wynosić około 300 zł. Z całą pewnością jest to mniej, niż w przypadku, gdy stosuje się wodę butelkowaną. Jeśli dodatkowo przeanalizuje się wszelkie kwestie związane z korzyściami zdrowotnymi, płynącymi z używania idealnie czystej wody, na pewno filtr odwróconej osmozy jest dobrą inwestycją.

 


Przeczytaj też o

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie