Kategoria: Zdrowie Artykuł autorstwa: 9 października 2014 0 komentarzy

Piękny początek

Oczekiwanie narodzin pierwszego dziecka dla wielu rodziców to odkrywanie obcego lądu. Ciąża to czas zmian nie tylko społecznych czy życiowych – to przede wszystkim okres ogromnych zmian fizycznych zarówno dla matki jak i jej dziecka.
Spokojnie, to tylko ciąża!

Radość, lęk, niepokój i oszołomienie to najczęstsze emocje towarzyszące wiadomości o ciąży. Nic dziwnego, w końcu często oznacza ona ogromne zmiany w życiu codziennym. W tym okresie oczekiwania bardzo przydatne jest dobre wsparcie najbliższych oraz stały kontakt z lekarzem prowadzącym lub położną. Ciekawym przydać może się też , kalendarz ciąży który w prostych słowach opisze rodzicom rozwój ich dziecka.

Pierwszy Trymestr

Początkowe 12 tygodni ciąży to okres najintensywniejszego rozwoju w całym życiu małego człowieka – od pojedynczej komórki do w pełni uformowanego płodu. To wtedy rozwijają się wszystkie narządy wewnętrzne: serce, płuca, jelita, wątroba, nerki, a przede wszystkim – mózg. To często też najbardziej obciążający okres dla mamy – w związku z zachodzącymi w jej organizmie zmianami spodziewać się może przeróżnych atrakcji: od osławionych porannych mdłości, przez wyjątkową senność, bóle kostne aż po hiper aktywność i najdziwniejsze zachcianki.
Drugi Trymestr

To już 13 tydzień? Gratulacje! Właśnie zaczął się najlżejszy etap ciąży. Poza uczuciem ciągnięcia i pobolewaniem mięśni, związanym z rozciąganiem się macicy mamie zwykle nie towarzyszą większe ciążowe dolegliwości. W tym czasie dziecko jest już w pełni uformowane, choć wciąż maleńkie. Dzięki powiększonemu brzuchowi mamy ma bardzo dużo miejsca na to, by ćwiczyć szalone figury. Kilkunastotygodniowy płód jest w ciągłym ruchu, nie zatrzymuje się ani na moment. Zaczyna też połykać wody płodowe. Ciekawostka – najchętniej połyka te słodkie!

Trzeci Trymestr
Ostatnie trzy miesiące ciąży to czas, który może dawać w kość. W tym czasie brzuch mamy jest już bardzo widoczny i może zacząć utrudniać codzienne funkcjonowanie. Tymczasem dziecko rośnie. Szczególnie w ostatnich tygodniach nabiera masy i odporności. Mama na pewno wyraźnie czuje już jego ruchy, choć nie zawsze jest to przyjemne. To ostatni dzwonek, by zacząć szykować wyprawkę dla malucha i torbę do szpitala. Wielkimi krokami zbliża się czas rozwiązania!

fot.:freedigitalphotos.net

Dodaj komentarz