Kategoria: Motoryzacja Artykuł autorstwa: 25 sierpnia 2014 0 komentarzy

Zalety i wady nawigacji samochodowych

gpsKażdego dnia z nawigacji samochodowych korzystają miliony kierowców na całym świecie. Zarówno zawodowcy, jak i amatorzy cenią sobie możliwość wygodnej jazdy autem bez konieczności spoglądania na tradycyjne mapy. Choć nawigacje GPS z pewnością mają wiele przydatnych funkcji, niewłaściwe korzystanie może skończyć się dla nas w najlepszym przypadku zabłądzeniem, a w najgorszym – mandatem lub kolizją.

Przydatne funkcje nawigacji GPS

Nie ulega wątpliwości, że nawigacje GPS to bardzo przydatne urządzenia. Ich największą zaletą jest oczywiście szybkie wyznaczania trasy. Najlepsze modele różnicują wyniki wyszukiwania tras na najszybsze, najkrótsze, a nawet najbardziej malownicze. Nowoczesne nawigacje oferują jednak szereg innych, niezwykle przydatnych funkcji, o których wielu kierowców nie ma pojęcia. Jedną z nich jest funkcja swoistego przewodnika po nowym mieście. Kiedy dotrzemy do celu naszej podróży, wystarczy wyjąć nawigację z auta i przekształcić ją w przewodnik, dzięki któremu dowiemy się, co warto zobaczyć i gdzie można zjeść lokalne przysmaki. Inną ciekawą opcją jest możliwość wyszukania numeru pomocy drogowej, co może wybawić nas w sytuacji, kiedy nasz samochód odmówi nam posłuszeństwa z dala od domu. To rozwiązanie sprawdza się nawet zagranicą.

Wady nawigacji samochodowych

Nawigacja samochodowa to bardzo przydatny gadżet. Wystarczy jednak chwila nieuwagi lub nieumiejętność obsługi urządzenia, aby upragniony wyjazd zamienił się w prawdziwą gehennę. Nawet najlepsze nawigacje nie są nieomylne – brak aktualnej wersji oprogramowania i map może skutecznie zepsuć przyjemność z jazdy nawet najbardziej zapalonym fanom czterech kółek. Niejednokrotnie zdarzało się, że za sprawą pomyłki GPS-u zbyt ufni kierowcy kończyli swoją podróż w stawie lub jeziorze. Tragiczny finał może mieć również brak aktualnych informacji o ruchu drogowym. Remonty na drogach czy wakacyjne korki mogą skutecznie popsuć nam nastrój, jeśli zaskoczą nas w ostatniej chwili. Jeśli połączymy to z nadmierną prędkością i nieuwagą, może dojść do groźnego wypadku. Zbytnia ufność w nawigację może także skończyć się otrzymaniem mandatu, jeśli nie będziemy zwracać uwagi na nowo postawione znaki.

Nawigacje GPS to bez wątpienia duża pomoc zarówno dla zawodowych kierowców, jak i dla amatorów podróżujących w dalsze trasy. Pomagają szybciej dotrzeć do celu, informują o utrudnieniach na drodze oraz uprzedzają o fotoradarach. Nie są to jednak urządzenia nieomylne, dlatego kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i zachowajmy czujność na drodze.

freedigitalphotos.net

Dodaj komentarz