Strona główna Motoryzacja Na co zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej?

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej?

przez vittvittek

Po długich poszukiwaniach udało nam się znaleźć wymarzone auto. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie jego zakupu, czeka nas jazda próbna. Na co powinniśmy zwrócić uwagę w jej trakcie?

Wygląd to nie wszystko

Sprawdzony sprzedawca bez większego wysiłku jest w stanie sprawić, że nawet auto w kiepskim stanie będzie wyglądać niczym nowe. Wystarczy jego dokładne umycie i woskowanie, nowy lakier oraz wysprzątanie wnętrza pojazdu. Na pierwszy rzut oka bez przeszkód ocenimy stan karoserii czy wnętrza, lecz nie sprawdzimy w jakim stanie są hamulce czy skrzynia biegów. By się o tym przekonać, musimy wsiąść za kierownicę i przetestować jak działają one w praktyce. Dowiemy się wówczas także między innymi w jaki sposób samochód przyspiesza lub czy kierownica nie drga przy dużych prędkościach.

Jazda próbna osobiście

Część sprzedawców niechętnie decyduje się, by obca osoba zasiadła za kierownicą sprzedawanego pojazdu. Jest to dla niego bowiem okazja, by ukryć wszelkiego rodzaju usterki samochodu. Prowadząc dany pojazd po raz kolejny i znając jego ewentualne wady będzie bez przeszkód w stanie je zamaskować. Dlatego też, w miarę możliwości, postarajmy się o możliwość samodzielnego przetestowania potencjalnego samochodu. Jak bowiem wiadomo, każde auto prowadzi się inaczej.

Nie pozwólmy także, aby w czasie jazdy autem kierowca nieustannie nas zagadywał – nie będziemy w stanie wówczas w pełni skoncentrować się na prowadzeniu jazdy. Poprośmy go także o wyłączenie nawiewu oraz radia i postarajmy się wsłuchać w wydawane przez auto odgłosy. Jeżeli istnieje taka możliwość, spróbujmy wybrać drogę, na której będzie się odbywać jazda próbna. Warto wybrać trasę daleką od idealnej – będzie to dla nas doskonała okazja na sprawdzenie zawieszenia samochodu.

Bez testów ani rusz

Nie zapominajmy również o wykonaniu kilku prostych testów – zwolnijmy uchwyt na kierownicy w czasie hamowania oraz przyspieszania i sprawdźmy, czy auto nie skręca, delikatnie zaciągnijmy hamulec ręczny i spróbujmy ruszyć z drugiego biegu (w ten sposób przetestujemy sprzęgło), zobaczmy także, czy auto toczy się na luzie, gdy wyłączony jest hamulec postojowy. Równie istotne jest sprawdzenie wskaźników ciśnienia oleju oraz temperatury silnika. Nigdy nie ignorujmy wszelkiego rodzaju komunikatów ostrzegawczych i nie dajmy sobie wmówić, że jest to jedynie chwilowa awaria.

Przeczytaj też o

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie