Strona główna Informatyka Co to jest hosting dla strony internetowej?

Co to jest hosting dla strony internetowej?

przez Jakub Nowicki

Hosting to inaczej udostępnianie miejsca na pracującym nieustannie komputerze, który jest podłączony do Internetu. Taki komputer jest wówczas zwany serwerem. Co więcej, aby wybrana strona internetowa działała, serwer musi ją obsługiwać. Jeżeli komputer pełniący rolę serwera nie pracuje prawidłowo, wybrana strona internetowa może okazać się niedostępna.

Hosting – jak to działa?

Na początku warto podkreślić pewną oczywistą rzecz, a mianowicie fakt, iż wszystkie strony WWW działają bezustannie, przez całą dobę – wszystko dlatego, że serwis internetowy danej strony został umieszczony na komputerze pracującym przez cały czas. Dzięki temu niezależnie od godziny, pory dnia czy czegokolwiek innego każdy zawsze może przeglądać stronę i z niej korzystać. Dla przykładu, jeżeli umieścilibyśmy serwis WWW na komputerze prywatnym, który czasem zostaje wyłączony, wówczas takiej strony nie można by było nawet zobaczyć.

Komputery pracujące przez całą dobę

Na rynku istnieje bardzo dużo firm hostingowych wynajmujących miejsce osobom, które chcą założyć własną stronę internetową. Właściciele serwerów udostępniają miejsce, na którym można gromadzić dane, dzięki czemu istnieje możliwość rozbudowywania stron. Warto pamiętać o tym, aby dokładnie zapoznać się z ofertą wybieranej przez nas firmy hostingowej, nie tylko ze względu na wiążącą nas później umowę czy koszty usługi, ale także dlatego, że prawidłowość działania wykupionego hostingu przekłada się chociażby na to, czy nasza strona będzie dostępna w Internecie. Jeżeli hosting nie działa odpowiednio, może się okazać, że strona nie będzie możliwa do otworzenia – taka sytuacja może się zdarzać tylko czasami lub też nawet wcale.

Jak wybrać hosting?

Dokonując wyboru firmy hostingowej oraz konkretnej oferty warto zwrócić uwagę między innymi na parametry serwery, takie jak na przykład uptime – czas bezawaryjnego działania, który jest opisany procentowo. Określa się również gwarantowaną dostępność danej usługi, a pożądana wartość to 99 %. Warto dowiedzieć się, czy firma proponująca interesującą nas usługę zapewnia taką wartość uptime. Jeżeli wskaźnik jest niższy niż wspomniane 99 %, firma powinna zaproponować rekompensatę finansową. Co więcej, istotną kwestią jest także szybkość i jakość połączenia internetowego firmy hostingowej, gdyż to właśnie od tego zależy czas wyświetlania naszej strony www. Firma powinna również zwracać uwagę na bezpieczeństwo serwerów oraz dbać o to, aby nasze dane były bezpieczne.

Dobra firma hostingowa zapewni nam ochronę danych osobowych, zarówno tych w formie elektronicznej, jak papierowych. Jedną z istotniejszych kwestii związanych z tworzeniem strony jest limit powierzchni dyskowej. Warto wiedzieć, że rozbudowane strony z dużą ilością zdjęć, filmów czy grafik wymagają także sporo miejsca w przeciwieństwie do prostych stron, które mogą nie potrzebować więcej przestrzeni dyskowej niż na przykład 200MB. Należy także pamiętać, że jeżeli mamy w planach podpięcie e-maila pod domenę strony również możemy potrzebować sporo miejsca.

Przeczytaj też o

Zostaw komentarz