Kategoria: Finanse Artykuł autorstwa: 18 lipca 2014 0 komentarzy

Czas na zmiany

Polacy coraz chętniej zaciągają zobowiązania kredytowe na kupno domu, samochodu czy wymarzone wakacje. Jeśli mamy w planach taki krok warto wiedzieć jakie zasady obowiązują kredytobiorców i który bank przygotuje dla nas najlepszą ofertę.

Nowe zasady

Przed podjęciem decyzji trzeba mieć na uwadze wszystkie pozytywne strony i możliwości oraz zagrożenia. Istotne są też zmiany przepisów, które należy znać, aby nie dać się wciągnąć w pułapkę kredytową. Nowością są kredyty hipoteczne udzielane jedynie w walucie, w której zarabia kredytobiorca. Zmiana obowiązuje od 1 lipca br. i znacznie ogranicza możliwość wyboru oraz utrudnia zaciągnięcie kredytu, np. w brytyjskich funtach czy norweskich koronach. To uniemożliwia Polakom indywidualne oszacowanie ryzyka finansowego, a emigranci, którzy często zaciągali zobowiązania na cele mieszkaniowe w Polsce w złotym, teraz już nie będą mogli tego robić. Od początku tego roku nie zaciągniemy tez kredytu, jeśli nie mamy m.in. 5% wkładu własnego. Parlament Europejski proponuje, żeby za 2 lata w całej Unii zaczęły obowiązywać jednolite zasady informacji o warunkach zaciąganych zobowiązań, a z podpisanej umowy będzie można wycofać się w ciągu kolejnych 7 dni.

Koszty kredytu

Zaciągając kredyt hipoteczny należy się liczyć z kosztami, które poniesiemy nie tylko ze względu na wkład własny, ale też na opłaty bankowe. Tu pojawia się pytanie czy możliwy jest tani kredyt na zakup wymarzonej nieruchomości? Odpowiedź można znaleźć na stronie agencji Fine Investments zajmującej się tematyką finansową. W przypadku takich kredytów banki rezygnują z wielu dodatkowych opłat. Warto wiedzieć, na co przeznaczone będą pieniądze, które zostawimy w banku w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego. Przed podpisaniem umowy czeka nas opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego i wydanie wstępnej decyzji kredytowej, choć wiele banków już z tego zrezygnowało. Ubezpieczenie kredytu może wymusić na nas bank, jeśli nasz wkład własny jest za mały – jest to związane ze spełnieniem przez banki wymogów Komisji Nadzoru Finansowego. Często spotykane są koszty związane z ustanowieniem zabezpieczeń – wpis do Księgi Wieczystej, wycena nieruchomości, które nie są zwracane, nawet, gdy bank wyda negatywną decyzję kredytową.

Popularne kredyty hipoteczne należą do długoterminowych zobowiązań zaciąganych na zakup mieszkania, domu, działki, remont lub doposażenie nieruchomości. Oprócz pieniędzy, które otrzymamy od banku czeka nas też wiele opłat dodatkowych i zmian regulacji prawnych istotnych dla każdego kredytobiorcy.

Dodaj komentarz