Strona główna Zdrowie Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

przez Szczegolowy

Zdrowie jamy ustnej to temat rzeka. Wszyscy wiedzą, że o zęby należy dbać, mało kto jednak przekłada teorię na praktykę, w efekcie czego dentysta jest obecnie jednym z lepiej opłacanych zawodów, a każdy Polak marzy o tym, żeby któryś z jego bliskich krewnych skończył stomatologię.

Regularność przede wszystkim

Dentysta słono kosztuje, a poza tym – nie czarujmy się – wizyta w gabinecie dentystycznym wcale nie należy do najprzyjemniejszych. Oczywiście jak wszystkie inne, tak i ta dziedzina medycyny poszła do przodu, dzięki czemu fotel dentystyczny nie kojarzy się nam już z krzesłem elektrycznym, jednak gdzieś głęboko w ludzkiej podświadomości sam stomatolog wciąż jest sadystą w białym kitlu, który tylko czeka na to, żeby zafundować nam leczenie kanałowe. A przecież częstych wizyt u dentysty można w prosty sposób uniknąć!

Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach higieny jamy ustnej! Pierwszą z nich jest regularne szczotkowanie zębów, ale pamiętajmy, żeby z tą aktywnością nie przesadzać, ponieważ zbyt gorliwe szczotkowanie może mieć niekorzystny wpływ na dziąsła. Używanie zbyt twardej szczoteczki może prowadzić do odsłaniania się szyjek zębów. Przy okazji dziąseł, warto też zainwestować w specjalistyczną pastę, nawet jeżeli nie mamy problemów z nadwrażliwością tej części jamy ustnej. Oprócz regularnego mycia warto też po każdym posiłku przepłukać usta wodą, albo – jeżeli nie mamy takiej możliwości – sięgnąć po gumę do żucia.

Mała pomóc dla osób z aparatem ortodontycznym

Ale dbanie o „zwykłe” zęby to jeszcze niewielki problem w porównaniu z pielęgnacją zębów osób, które muszą nosić aparat korekcyjny. Taki aparat jest prawdziwym siedliskiem dla resztek jedzenia, które w kwaśnym środowisku jamy ustnej szybko zacznie się psuć, niszcząc przy tym szkliwo. Dlatego osoby, które muszą nosić aparat ortodontyczny powinny zainwestować w specjalistyczny irygator, który umożliwia dokładne czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Oprócz tego warto używać płynów do płukania jamy ustnej i zrezygnować na jakiś czas z niektórych napojów i pokarmów o dużej „sile barwienia”, czyli kawy, mocnej herbaty i czerwonego wina. Po zdjęciu aparatu możemy poprosić dentystę o specjalną pastę wybielającą, która pomoże wyrównać koloryt zębów.

Zęby to jeden z najwytrzymalszych, ale przy tym i najbardziej narażonych na uszkodzenia części naszego ciała. Pamiętajmy o tym, że mamy ich tylko dwa komplety na całe życie, dlatego warto o nie dbać już od najmłodszych lat.

Przeczytaj też o

Zostaw komentarz