Choć w świadomości wielu ludzi, jeżeli mowa o kryptowalutach, to automatycznie oznacza to rozmowę o bitcoin – nie zawsze jest to prawda, Na rynku pojawiło się bowiem już kilkaset alternatywnych wirtualnych walut i choć część z nich bardzo szybko znika z rynku, to są też takie, których potencjał wydaje się być bardzo duży – jak choćby Ethereum. Gdzie zatem można zdobyć tę walutę?
Kantory stacjonarne i bitomaty
Choć wydawałoby się, że ze względu na swą wirtualność Ethereum kupimy jedynie w internecie – to nie jest to prawda. Możemy też skorzystać z całkiem fizycznych kantorów, jak choćby http://bitcoinwarszawa.pl/, który dysponuje fizycznym punktem sprzedaży w Warszawie. Nawet jeśli niekoniecznie możemy tam liczyć na lepsze kursy niż te, które oferują pośrednicy działający jedynie w internecie, to do zdecydowanych plusów takiej formy transakcji należy łatwość przeprowadzenia transakcji, możliwość otrzymania porad czy nawet krótkiego, darmowego szkolenia z dziedziny kryptowalut. Największym plusem może jednak być anonimowość – w przypadku kwot w wysokości do 15 tys. euro nie jest wymagany żaden dokument tożsamości.
W wielu miastach w Polsce trafimy także na urządzenie o nazwie bitomat – tzw. bankomat do kryptowalut. Kupimy i sprzedamy tam najpopularniejsze kryptowaluty za gotówkę.
Korzystanie z brokerów
Chodzi tu o takie firmy, jak choćby https://iqoption.com. Umożliwiają one bezpośredni handel i wymianę różnych kryptowalut, a przy tym możemy często liczyć na znacznie szybszą obsługę niż choćby w przypadku tradycyjnych giełd. Dodatkowo możemy też spróbować pomnożyć nasze środki, korzystając choćby z opcji binarnych – musimy jednak być zawsze świadomi dużego ryzyka. Możemy co prawda skorzystać wcześniej z rachunku demonstracyjnego i samodzielnie sprawdzić jak nam idą transakcje oparte o Ethereum, jednak pamiętajmy, że zupełnie inne emocje będą wchodziły w grę, gdy będziemy wykorzystywać prawdziwe pieniądze.
Giełdy kryptowalut
Nie możemy tu oczywiście pominąć chyba najczęstszej metody kupna i sprzedaży kryptowalut, jaką jest korzystanie z dedykowanych giełd – jak choćby BitBay czy BitFinex. W przypadku praktycznie każdej giełdy procedura wygląda podobnie:
1. Założenie nowego konta.
2. Weryfikacja – każda giełda może tu stosować inne metody weryfikacji, więc jeśli któraś z nich nam nie odpowiada – to zawsze możemy poszukać innej giełdy.
3. Zasilenie konta – czyli w praktyce przelanie na nasze wirtualne konto rzeczywistych pieniędzy.
4. Zakup kryptowaluty – teraz wreszcie będziemy mogli zamienić przelane w poprzednim kroku środki na Ethereum.
Musimy się niestety liczyć z tym, że cały powyższy proces może potrwać nawet kilka dni, dlatego jeśli planujemy zakup kryptowalut, to warto wcześniej zarejestrować się na giełdzie i przejść procedurę weryfikacji – oszczędzimy nasz czas, gdy nadejdzie pora na rzeczywistą transakcję.
Jak widać jest wiele sposobów zakupu Ethereum – i to tylko od nad będzie zależało, z którego z nich skorzystamy. Warto jednak na wszelki wypadek założyć od razu rachunki na kilku różnych giełdach. Dzięki temu będziemy mogli czasem skorzystać z dość dużych różnic kursowych, jakie zaobserwujemy na giełdach, a z których moglibyśmy nie zdążyć skorzystać, gdybyśmy za każdym razem musieli wcześniej przechodzić proces rejestracji.
Artykuł istnieje dzięki pomocy Tomka z bloga blog.vexer.info