Kategoria: Zakupy Artykuł autorstwa: 29 września 2014 0 komentarzy

Gorący przyjaciel pani domu

Żelazko jest podstawowym zakupem nowo upieczonej pani domu. Oczywiście pod warunkiem, że nie zostanie obdarowana tym urządzeniem przy okazji własnego ślubu. Gdyby tak się stało, zdjęłoby to z głowy kobiety przynajmniej jeden z dylematów, jakie pojawiają się przy urządzaniu mieszkania. Albowiem niezbędnik pani domu pełen jest przedmiotów, których wybór nie zawsze jest łatwy.

Żelazko z duszą

Takie żelazka należą już do przeszłości, prasowały nimi nasze babcie. Niespecjalnie poręczne, zamiast kabla do prądu miały wkład, który należało rozgrzać w piecu. Przy całej gamie wad, takie żelazko niewątpliwie miało jedną zaletę – było ciężkie. A im cięższe żelazko, tym lżejsze prasowanie – ot, taki paradoks. Jest to z pewnością przydatna wiedza, gdy staje się przed dylematem: jakie wybrać żelazko ? Wbrew pozorom cięższym żelazkiem łatwiej operować i całe prasownie trwa krócej. Warto też zwrócić uwagę na to, z czego wykonane jest żelazko, a szczególnie jego dolna cześć, czy ma funkcję parowania (w zasadzie standard, ale różnie bywa) i jak duży ma pojemnik na wodę. Poza marką i ceną żelazka, warto też zwrócić uwagę na jego wygląd. Miło, jeśli nawet tak mało istotny element wyposażenia mieszkania jakim, dopasowuje się kolorystycznie do wnętrza.

Idzie nowe

Żelazka najnowszej generacji przewyższają inteligencją niejedną panią domu. Wydaje się to niewiarygodne, ale są żelazka, które potrafią same ocenić rodzaj materiału i automatycznie dostosować do niego temperaturę prasowania. Mowa o żelazkach z generatorem pary – nie mylić z żelazkami z funkcją prasowania. To nie jest zwykłe żelazko, lepiej byłoby powiedzieć – urządzenie do prasowania. Sam pojemnik na wodę ma objętość do półtora litra, a więc waży do półtora kilograma. Reszta urządzenia też zajmuje trochę miejsca i swoje waży. Żelazko takie nie należy do najtańszych, mimo to bardzo szybko podbija rynek i zyskuje coraz więcej zwolenników. Początki bywają trudne, do nowej jakości prasowania trzeba się przyzwyczaić, ale – jak twierdzą zadowoleni użytkownicy – kto raz spróbuje, już nigdy nie będzie chciał prasować zwykłym żelazkiem.

I tak oto to co kiedyś było proste – pójście do sklepu i kupno żelazka, stało się nowym wyzwaniem. Żelazko żelazku nierówne, za to ubrania, które spod niego wychodzą, powinny być bardzo równe. Ideałem byłoby móc przed kupnem wypróbować różne rodzaje żelazek, szczególnie tych nowszych, których nie znamy z domów rodzinnych.

fot.:freedigitalphotos.net

Dodaj komentarz