Kategoria: Motoryzacja Artykuł autorstwa: 11 czerwca 2016 0 komentarzy

Siłowniki hydrauliczne.

W poniższym artykule zapoznacie się Państwo z urządzeniem o nazwie siłownik hydrauliczny. Jest to urządzenie wykorzystujące tzw. hydraulikę siłową.

Siłownik hydrauliczny jest urządzeniem znanym również pod nazwą cylindra hydraulicznego oraz silnika hydrostatycznego. Siłowniki hydrauliczne dzielą się na:

  • siłowniki jednostronnego działania, w których suw roboczy odbywa się tylko i wyłącznie w jednym kierunku. Siłowniki takie wymagają wymuszenia powrotu tłoka do pozycji wyjściowej, jak również usunięcia z komory roboczej cieczy.

  • siłowniki dwustronnego działania , gdzie suwy robocze odbywają się w obu kierunkach.

Istnieje również specjalna odmianą siłowników hydraulicznych, tzw. siłowniki teleskopowe. W tego rodzaju siłowniku przesunięcie jednego tłoka przekazywane jest na drugi tłok, dzięki czemu uzyskuje się zwielokrotnienie zakresu pracy siłownika.

Budowa siłownika hydraulicznego jest dość prosta. Składa się on w zasadzie jedynie z cylindra i tłoka. Częścią roboczą siłownika może być tłok, membrana lub tzw. nurnik, które są umieszczone w cylindrycznym korpusie. W momencie wtłaczania cieczy do przestrzeni roboczej przesuwany jest tłok, co powoduje wzbudzenie ruchu posuwistego tzw. tłoczyska.

Siłowniki hydrauliczne są hydraulika siłowa kielce urządzeniami, które wykorzystuje się najczęściej w różnego rodzaju układach hydraulicznych tam, gdzie mechanizmy mają wykonywać ruch posuwisto-zwrotny, np. w podnośnikach lub koparkach. Dzięki swojej prostocie, pewności działania oraz możliwości uzyskania dużych sił siłowniki znalazły szerokie zastosowanie również w maszynach i urządzeniach stosowanych w górnictwie i hutnictwie. Urządzenia te są stosowane również w różnego rodzaju windach.

Dodaj komentarz