Strona główna Praca Jak poprawnie naliczyć wynagrodzenia?

Jak poprawnie naliczyć wynagrodzenia?

przez Jakub Nowicki

Kwota, którą otrzymuje pracownik za wykonaną pracę, określona jest zwykle w kwocie brutto – na jakiejkolwiek umowie by się znajdowała.

Nie ma znaczenia, czy stosunek pracy opiera się o umowę o pracę, o dzieło, czy też o umowę-zlecenie — kwota ta zawsze powiększona jest o wszystkie składki, ubezpieczenia i obowiązujące podatki. Dokument regulujący sposób naliczania tych kwot w umowie o pracę to Kodeks pracy, a w przypadku umowy cywilnoprawnej – Kodeks cywilny. Obliczanie płacy to skomplikowany proces, ponieważ oprócz określania wysokości składek musimy też wziąć pod uwagę rodzaj umowy obowiązującej pracownika. Proces ten warto zlecać firmom, które się w tym specjalizują.

Co wchodzi w skład wynagrodzenia?

W skład wynagrodzenia wchodzi tak zwane wynagrodzenie zasadnicze, do którego doliczyć możemy np. zwrot kosztów podróży służbowej, nagrody jubileuszowe, czy chociażby dodatkowe odszkodowania lub odprawy emerytalne. Dodatki te są opcjonalne. Poza wynagrodzeniem zasadniczym, od wszystkich wymienionych wyżej dodatków, pracodawca nie musi potrącać składki ZUS.

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego do składu pensji brutto wlicza się także składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe oraz ubezpieczenie chorobowe. W przypadku przystąpienia pracownika do PPK, które także podlega opodatkowaniu, pracodawca również pobiera je od podstawowego wynagrodzenia. Oprócz składek należy naliczyć także koszty uzyskania przychodu (w przypadku umowy o pracę), a także zaliczkę na podatek dochodowy, kwotę podatku, kwotę wolną od podatku oraz ulgę dla klasy średniej.

Jak poprawnie wyliczyć wynagrodzenie?

W pierwszej kolejności ustalić trzeba, jaka jest całkowita kwota brutto wynagrodzenia pracownika. W kolejnym odejmujemy od niej ubezpieczenia społeczne, zgodnie z obowiązującymi stawkami. Następnie warto odliczyć od całości składkę zdrowotną, która wynosi 9%. Kolejnym krokiem jest odliczenie zaliczki na podatek dochodowy, PPK, koszty uzyskania przychodów oraz kwotę wolną od podatku.

Przeczytaj też o

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie