Strona główna Sport Jak zacząć biegać? [praktyczne porady]

Jak zacząć biegać? [praktyczne porady]

przez MagdaG

Bieganie to jeden z najlepszych sposobów, aby utrzymać dobrą kondycję fizyczną. W dodatku to bardzo prosty i tani sport, który można trenować praktycznie wszędzie i o niemal dowolnej porze dnia.

1: Znajdź parę komfortowych butów i dające dobre wsparcie. Jeśli jest to potrzebne, odwiedź sklep, który, który specjalizuje się w akcesoriach do biegania i Ci doradzi. Każdy sklep, który posiada w swojej ofercie odpowiednie buty do joggingu, będzie posiadał też odzież sportową. Szorty do biegania nie są potrzebne i mogą być nawet niekomfortowe dla osób, które nie są przyzwyczajone, że szorty są krótkie.

2: Wyznacz sobie cele. Zobacz, jak bardzo jesteś zaangażowany, ile czasu i energii chcesz przeznaczyć na jogging. Nieważne, jaki jest Twój cel, ale odkąd nie jesteś przyzwyczajony do biegania, powinieneś zacząć z niskiego pułapu i powoli budować formę.

3: Zdecyduj czy wolisz biegać na zewnątrz, czy np. na bieżni. Bieganie na zewnątrz ma swoje zalety w postaci dużego wyboru scenerii, tras i ukształtowania terenu, ale z pewnością bardziej wytęży kolana i golenie, zalecane jest bieganie na trawie, dla zmniejszenia nacisku. Bieganie na bieżni jest nudne i zbyt monotonne w przypadku dłuższych dystansów, jako, że bieżnia stoi w miejscu. Trzeba mieć i tak najpierw dostęp do bieżni, np. na siłowni lub w domu, co zwiększy koszty biegania.

4: Rozciągnij się przed bieganiem i po, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji. Podczas rozciągania pamiętaj o najważniejszych mięśniach – ramionach, łydkach, ścięgnach podkolanowych, mięśniach czworogłowych ud i mięśniach pośladkowych.

5: Weź znajomego ze sobą. Znajdź kogoś, kto chce także poprawić kondycję i zacznijcie biegać razem, bo tak raźniej.

6: Biegaj codziennie. Jest to ważne do budowania nawyków. Jeśli czujesz, że potrzebujesz przerwy jednodniowej, wybierz niedzielę, lub każdą inną niedzielę, czyniąc ją ostatnim dniem Twojego tygodnia treningów. Jeśli czujesz zmęczenie biegając codziennie, skróć jeden ze swoich biegów, lub biegnij z mniejszą szybkością, a poczujesz się lepiej następnego dnia. Jest to lepsze rozwiązanie niż branie dnia wolnego. Pamiętaj, aby zapisywać swoje przebiegnięte kilometry.

7: Ciesz się z tego, że udało Ci się zacząć biegać. Zacząłeś etap w swoim życiu, który daje owoce w postaci wzrostu kondycji i całej fizyczności oraz wzrostu emocjonalnego. Masz szansę poznać nowych ludzi i być zadowolonym ze swojej sylwetki!

Artykuł powstał dzięki pomocy ze strony Cezak.com.pl

Przeczytaj też o

1 komentarz

Ola 13 czerwca 2021 - 14:57

Moim zdaniem najlepiej zacząć uprawiać jakiś sport, typu tenis, siatkówka czy cokolwiek związanego z bieganiem – dużo łatwiej się zabrać do tego, a potem kondycja się buduje i można też samemu biegać bez zadyszki do dwie minuty.

Odpowiedz

Zostaw komentarz