Strona główna Informatyka Jaki hosting wybrać pod swoją stronę?

Jaki hosting wybrać pod swoją stronę?

przez Jakub Nowicki

Obecnie na polskim rynku funkcjonują dziesiątki firm hostingowych, które pozwalają na umieszczenie Twojej strony w Internecie. Jakimi więc czynnikami kierować się przy wyborze hostingu?

Oferty hostingodawców zwykle dzielą się na cztery typy proponowanych usług.

Hosting współdzielony

Tego najprawdopodobniej szukasz. Firmy dzielą pojedyncze serwery pomiędzy kilkudziesięciu, czasem i więcej, klientów i sprzedają w przystępnej formie hostingu współdzielonego. Masz dostęp do panelu DirectAdmin/cPanel, a co za tym idzie możesz z łatwością dodać własną domenę, wgrać pliki poprzez FTP, utworzyć bazę danych MySQL, założyć adresy e-mail i tak dalej. Obsługa takiego hostingu jest stosunkowo łatwa i można szybko się jej nauczyć. Poza tym zwykle pomoc techniczna jest dostępna od w rozsądnych godzinach w dni robocze, Koszt to kilkadziesiąt do kilkuset złotych rocznie.

Reseller hosting

Oferta przeznaczona dla „większych klientów”, która pozwala na odsprzedaż pośrednią czy bezpośrednią hostingu. Może to być także dobra opcja dla pojedynczej strony, dla której hosting współdzielony nie jest wystarczający, albo dla kilku średniej wielkości serwisów. Koszty wyniosą kilkaset złotych rocznie.

Serwer VPS

VPS, z angielskiego Virtual Private Server, zalecany jest dla stron ze sporym ruchem, które nie nadają się już na hosting współdzielony albo administrator witryny potrzebuje większej kontroli nad serwerem.VPS to wydzielona część serwera dedykowanego, dzięki temu można bez przeszkód modyfikować konfigurację Apache czy PHP. Koszt VPS-a to zwykle kilkadziesiąt do kilkuset złotych miesięcznie.

Serwer dedykowany

Najmocniejszy typ hostingu, tutaj cała maszyna jest do naszej dyspozycji. Wymagają go naprawdę duże strony internetowe, które zużywają setki gigabajtów transferu miesięcznie, wysyłają tysiące e-maili czy obsługują wielkie bazy danych. Ich koszt to średnio kilkaset złotych miesięcznie.

Jaki zatem hosting wybrać?

Jaką zatem hosting wybrać pod własną stronę. Jak widać opcji jest kilka. Przede wszystkim powinieneś przeanalizować dokładnie swoje potrzeby i przewidywany ruch na stronie. Jeśli będą to liczby rzędu kilkuset wyświetleń dziennie to hosting współdzielony w zupełności powinien wystarczyć. Przy większych liczbach warto zastanowić się np nad VPS-em.

Strony internetowe hostingodawców dokładnie wyszczególniają wszystkie parametry, jakie będziesz miał do dyspozycji przy poszczególnych ofertach hostingu. W razie jakichkolwiek pytań warto poradzić się BOK-u czy np forum WHT.pl.

Natomiast przy wyborze konkretnej firmy hostingowej może pomóc Ci ranking hostingów.

Przeczytaj też o

Zostaw komentarz