Strona główna Informatyka Jaka karta płatnicza do Bitcoina?

Jaka karta płatnicza do Bitcoina?

przez Jakub Nowicki

Trudno zaprzeczyć, że bitcoin to swoisty fenomen finansowy ostatnich lat, trudno też wskazać inny sposób, który umożliwiłby każdemu zwielokrotnienie swoich środków w bardzo krótkim czasie. Konkurencję mogą tu chyba stanowić jedynie inne kryptowaluty, które powstały na bazie jego popularności. Bez względu jednak na to ile udało nam się zebrać w kryptowalutach i ile jest to obecnie warte – tak naprawdę dla wielu liczy się tylko fizyczna gotówka, którą mogą zapłacić w sklepie. Można jednak połączyć wirtualną walutę z rzeczywistymi możliwościami zakupowymi – wystarczy skorzystać z kart płatniczych, które umożliwiają płatności w realnym sklepie, bazując jednak na zebranych przez nas bitcoinach.

Monopol dwóch operatorów na karty debetowe Bitcoin

Choć wiele banków i innych firm oferuje swoje własne karty płatnicze, to tak naprawdę rynek należy do dwóch firm, tworzących swoisty monopol, czy raczej duopol – Mastercard oraz Visa. Praktycznie wszystkie istniejące na rynku karty mają na sobie logo jednej z dwóch tych firm. Jest to sytuacja bardzo niekorzystna z perspektywy osób chcących korzystać z kart debetowych połączonych ze swoim kontem bitcoin, czy też doładowywanych bitcoinami. Najlepszym dowodem jest tu niedawna sytuacja, w której to VISA z dniem 05 stycznia 2018 praktycznie zablokowała na terenie Unii Europejskiej możliwość obsługi kart przez operatorów płatności kryptowalutami. Ofiarami tej decyzji padli użytkownicy korzystający z popularnych kart Cryptopay i BitPay, ale nie tylko – logo VISA znajdowało się również na kartach Bitwala iTenX. W praktyce zatem – przynajmniej na tę chwilę – można liczyć jedynie na karty oparte o system Mastercard.

Karta do konta na giełdzie BitBay

Jeżeli korzystamy z giełdy BitBay, to bardzo wygodne może być skorzystanie z oferowanej przez nią karty. Będzie nas to kosztowało co prawda 20 PLN za wydanie karty, ale za to za transakcje bezgotówkowe w sklepach stacjonarnych i internetowych nie zapłacimy ani złotówki prowizji. Możemy też liczyć na darmową wypłatę gotówki w ramach cashback, a sama karta umożliwia wypłaty gotówki w bankomatach w Polsce i za granicą. Minusem jest niestety zdarzający się czasem brak możliwości zamówienia karty – wtedy należy obserwować stronę giełdy i poczekać na przywrócenie pełnej funkcjonalności.

Karta debetowa Cryptopay.me

Karta ta była w pewnym sensie prekursorem kart opartych o bitcoin – nadal zresztą są one bardzo popularne. Jeżeli chcemy płacić fizyczną kartą w sklepach, to musimy zapłacić 15 EURO za wydanie karty, gdy natomiast wystarczy nam możliwość płacenia kartą w internecie – to może nam wystarczyć karta wirtualna, za którą zapłacimy około 10 złotych. Musimy się niestety liczyć z opłatą za korzystanie z karty – 1 euro co miesiąc i ponad 2 euro za każdą wypłatę z bankomatu. Możemy znaleźć tańsze karty, siłą Cryptopay jest jednak jej stabilność i długa obecność na rynku.

Karta SpectroCoin

Karta ta rozliczana jest w USD, EUR lub GBP – i w tych walutach ponosimy też koszty. W przeliczeniu na PLN, za fizyczną kartę musimy zapłacić około 30 PLN, a za wirtualną – jedynie 2 złote. W zamian możemy liczyć na darmowe doładowywanie karty ze swojego konta SpectroCoin i możliwość wypłaty nawet 2000 EUR na dobę.

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie