Strona główna Finanse Kredyt na dowód – jak to działa?

Kredyt na dowód – jak to działa?

przez Jakub Nowicki

Większość banków udzielających swoim klientom kredytów, wymaga od nich zaświadczenia o dochodach. W przypadku osób, które nie mają udokumentowanego stałego dochodu (np. prowadzą wolny zawód i zarabiają rożnie w różnych miesiącach), uzyskanie w takich bankach kredytu jest trudne, a czasem nawet niemożliwe. To właśnie z myślą o takich klientach powstały formy, które dają swoim klientom kredyt na dowód. Niestety, na dowód nie dostaniemy raczej wysokiej sumy, mowa tu raczej o krótkoterminowych pożyczkach na stosunkowo niewielkie kwoty.

Zdarza się jednak, że niekiedy z taka ofertą można się spotkać również w zwyczajnym banku. Całkiem niedawno taką ofertę na kredyt do 5000 złotych miał ING Bank Śląski. Jednak zwykle po pożyczkę bez zaświadczenia o dochodach trzeba się udać do firm proponujących swoim klientom tzw. chwilówki, szybkie pożyczki ze stosunkowo krótkim terminem spłaty. W odróżnieniu od banku firmy takie działają na nieco innych zasadach. W praktyce przekłada się to na wyższe ryzyko, ponieważ ich klienci mogą być nieco problematyczni.

W ślad za tym ryzykiem idzie wyższe oprocentowanie, które ma uchronić dającego pożyczkę przez wahaniami rynku. Największy wybór firm, które są w stanie pożyczyć nam pieniądze jedynie na podstawie ważnego dowodu osobistego, znajdziemy w internecie. Można tam wyszukać nie tylko same oferty takich kredytów, ale również porównywarki i – co prawdopodobnie najważniejsze – opinie innych kredytobiorców. Dzięki nim o wiele łatwiej przyjdzie nam podjąć decyzję, ponieważ będziemy w stanie samodzielnie zweryfikować rzeczywistą wielkość oprocentowania i warunki spłaty.

Pożyczkodawcy reklamują się twierdząc, że wystarczy 15 minut, by bez wychodzenia z domu wziąć od nich kredyt. To w pewnym sensie prawda, warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to nie tylko sama prędkość powinna być w tym przypadku obiecująca. O wiele ważniejsze są w rej sytuacji argumenty finansowe, dotyczące oprocentowania, kosztów manipulacyjnych, terminów spłaty i ewentualnych sankcji związanych z przekroczeniem tych terminów. Dopiero posiadając te informacje powinniśmy decydować się na podpisanie umowy.

Przeczytaj też o

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie