Kategoria: Motoryzacja Artykuł autorstwa: 30 września 2014 0 komentarzy

Kupujemy nawigację

W dzisiejszych czasach mapy powoli odchodzą do lamusa, na rzecz nawigacji. Taki sprzęt to obecnie niezbędnik każdego kierowcy. Jak się jednak okazuje, nawigacja nawigacji nie jest równa. Kupując taki sprzęt, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, aby potem nie być rozczarowanym. Co jest najważniejsze przy zakupie tego rodzaju sprzętu? Oto kilka wskazówek.

Cena i rodzaj

Tak naprawdę wielu z nas przy zakupie nawigacji kieruje się ceną, wychodząc z założenia, że tak naprawdę mapa jest mapą i niezależnie od tego, jaki model kupimy i tak trafimy do celu. Na cenę składa się wiele istotnych elementów i niestety często idzie ona w parze z jakością, dlatego warto to wziąć pod uwagę, wybierając się do sklepu. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, do czego taka nawigacja ma nam służyć, jak często będziemy jej używać i w jakich trasach ma ona nam towarzyszyć. Na rynku dostępne są różne rodzaje nawigacji:

  1. nawigacje samochodowe – najbardziej popularny model, wielkości palmtopa, koszt ok. 1000 zł,
  2. nawigacje motocyklowe – z uchwytem motocyklowym, możliwością połączenia bezprzewodowego oraz dużo mocniejszą obudową odporną na trzęsienia czy warunki atmosferyczne, koszt 1500-2000 zł,
  3. nawigacje turystyczne – przystosowane są do użytku pieszego lub rowerowego, nie zawierają map samochodowych, najczęściej mają dużo bardziej odporną obudowę i są dużo bardziej mobilne, cena około 2500 zł.

Najważniejsze parametry

Kupując nawigację, w pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na mapy. Muszą być one dokładne i precyzyjne oraz aktualne. Warto sprawdzić, jak wygląda kwestia aktualizacji takich map. W droższych sprzętach najczęściej jest ona wliczona w cenę. W przypadku tych tańszych najczęściej nie. Kolejnym elementem jest częstotliwość odświeżania pozycji. Nic nam po nawigacji, jeżeli nie będziemy mieli pewności, w którym miejscu dokładnie się znajdujemy. Wielkość ma znaczenie, a na pewno jeżeli chodzi o ekran. Nie może być on zbyt mały, gdyż nie tylko nie będziemy w stanie odczytać naszej pozycji, ale również pojawią się problemy z wpisywaniem ulic. Ekran powinien mieć minimum 5 cali wielkości. Panel dotykowy powinien być bardzo precyzyjny. Koniecznie należy sprawdzić wytrzymałość uchwytu. To jest rzecz, o której często się zapomina przy zakupie tego typu sprzętu. Czytając etykietę, dobrze jest sprawdzić wielkość procesora – najlepiej 400 MHz.

Zakup nawigacji powinien być dokładnie przemyślany. Nie warto porywać się na tańsze modele, bo tak naprawdę liczy się tylko i wyłącznie ich jakość, a nie cena.

Dodaj komentarz