Strona główna Biznes Limity podatkowe w 2017 roku

Limity podatkowe w 2017 roku

przez Milosz

Nie tak dawno – 30 grudnia minionego roku miało miejsce ważne wydarzenie dla przedsiębiorców. W Dzienniku Ustaw opublikowano dokument o zmianie niektórych ustaw. Teoretycznie jego nadrzędnym celem ma być polepszenie prawnego otoczenia przedsiębiorców.

Zgodnie z nową ustawą podwyższeniu uległy dwa limity. Te zmiany mają ułatwić właścicielom firm rozliczenia księgowe. Resort finansów zakłada, że zmiany te przełożą się na profity szczególnie dla właścicieli firm, którzy nie muszą rezygnować z rozliczenia w formie księgi przychodów i rozchodów. Resort podkreśla, że pełna księgowość kosztuje przedsiębiorców nawet kilka razy więcej niż księgowość uproszczona.

Dla kogo pełna księgowość?

Zmiany w ustawie zakładają, że od 2017 roku przedsiębiorcy, którzy osiągnęli w 2016 roku przychód niższy niż 3 mln EUR mogą w dalszym ciągu rozliczać się w formie księgi przychodów i rozchodów. Oznacza to, że uprzednio wyznaczony limit został podniesiony o prawie 3,5 mln zł.

Warto w tym miejscu podkreślić pewną kluczową kwestię. Ustawa o rachunkowości narzuca limit 2 mln EUR w odniesieniu do przychodów netto ze sprzedaży towarów. Natomiast ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że kwota z ustawy o rachunkowości oznacza przychody określone w art. 14 ustawy o PIT. Może się tak zdarzyć, że wyliczenie pokaże różnicę pomiędzy dwiema kwotami. W przypadku, gdy któraś z tych wartości przewyższy limit 2 mln EUR, firma powinna mieć pełną księgowość. Dlatego istotne jest skrupulatne wyliczenie wspomnianych kwot.

Limit w ryczałcie ewidencjonowanym

Nowe zmiany w ustawie zakładają również podwyższenie limitu rocznych przychodów uprawniających firmy do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego. Obecnie limit zwiększono ze 150.000 do 200.000 EUR. Tym samym przedsiębiorcy, którzy w minionym roku osiągnęli kwotę mniejszą niż 1.074.400 zł nadal mogą się rozliczać w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Historia niejednokrotnie już nas nauczyła, że przepisy podatkowe mają tendencję do dynamicznych zmian. Z tego względu zwłaszcza początkującym przedsiębiorcom trudno jest opanować chociażby podstawy księgowości. Dlatego warto szukać wsparcia w postaci sprawdzonego biura rachunkowego. Obecnie większość firm świadczących usługi księgowości dla małych firm umożliwia swoim klientom prowadzenie internetowej księgowości, co pozwala oszczędzać czas i pieniądze. Dodatkową pomocą może być zaawansowany system księgowości online, jak np. system ERP Optima, o którym więcej można przeczytać np. na stronie biura rachunkowego Sigmatica.

Przeczytaj też o

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie