Po co zmienia się adres IP?
Tak naprawdę coraz więcej i coraz częściej korzystamy z internetu. Rejestrujemy się na portalach społecznościowych i na wielu innych stronach, a nawet nie rejestrując się na nich ich właściciele zbierają o nas informacje za pomocą statystyk. Poniżej przestawiamy powody, dla których najczęściej korzysta się z ukrywania, a konkretnie ze zmiany IP:
- korzystanie z usług przeznaczonych dla konkretnych krajów – wystarczy że zmienimy IP na IP przypisane do danego kraju i możemy skorzystać z usługi
- korzystanie z usług dla których nasz IP jest zablokowany – jeśli my lub ktoś inny korzystający z naszego IP coś „przeskrobał” możemy mieć zablokowany dostęp do usługi, zmiana IP rozwiąże ten problem, w ten sposób możemy np. oglądać programy z amerykańskiego netflixa
- jeśli chcemy ukryć nasze działania w Internecie na przykład przed dostawcą Internetu (tutaj z pomocą przychodzą szyfrowane połączenia VPN
- jeśli chcemy coś zrobić w Internecie, a chcemy ukryć swoją tożsamość na przykład chcemy dodać komentarz na danej stronie, ale nie chcemy żeby ktoś na podstawie IP stwierdził z dużym prawdopodobieństwem że to akurat my
- lub jeśli po prostu cenimy swoją prywatność i chcemy żeby jak najmniej powiązanych informacji znajdowało się o nas w Internecie.
Warto dodać, że sama zmiana IP nie uchroni naszej anonimowości. W przypadku przeglądania Internetu należy na przykład wyczyścić wszystkie dane zgromadzone przez przeglądarkę tuż przed zmianą IP lub też skorzystać z trybu prywatnego (taką funkcję oferuje przeglądarka Mozilla Firefox).
Jak ukryć swój adres IP?
Ukrycie IP jest w zasadzie niemożliwe – najprostszym rozwiązaniem jest jego zmiana. Jedynym sposobem na zmianę IP jest dla większości z nas skorzystanie z usług pośrednika, który będzie pośredniczył w komunikacji między nami a stroną docelową. W praktyce najpopularniejsze są 2 rozwiązania – serwery (bramki) proxy oraz połączenia VPN.
Serwery (bramki) proxy
Serwery inaczej zwane bramkami Proxy (wikipedia) to właśnie po prostu serwery pośredniczące w komunikacji między nami a docelową usługą (np. serwerem ze stroną www). Jeśli chodzi o brami Proxy warto wiedzieć że są ich 3 rodzaje:
- transparent (przezroczyste) – te serwery przesyłają informacje o naszym IP, więc nie nadają się oczywiście do ukrycia naszego IP
- anonymous (anonimowe) – te serwery nie przesyłają informacji o naszym IP, ale informują, że korzystamy z Proxy
- high anonymous (całkowicie anonimowe) – te serwery nie przesyłają informacji o naszym IP i nie informują że korzystamy z Proxy
Pośród serwerów Proxy mamy również serwery darmowe jak i płatne. Jako że z serwerów darmowych korzysta sporo osób, to najczęściej są one powolne lub też niektórzy użytkownicy sprawili, że IP tych serwerów zostało zablokowane, dlatego najlepszym rozwiązaniem są serwery płatne. Niestety decydując się na Proxy zwłaszcza te darmowe nigdy nie mamy 100% pewności czy Proxy będzie anonimowe lub całkowicie anonimowe czy też przezroczyste. Tym bardziej, że dokonując takiego sprawdzenia nigdy nie mamy pewności, czy po chwili ktoś nie zmieni ustawień i Proxy będzie działało jako przezroczyste. Minusem Proxy jest też niezbyt wygodne korzystanie z nich – trzeba na przykład w przeglądarce wpisać adresy serwerów i aktywować korzystanie z Proxy, a potem dezaktywować jeśli już nie chcemy korzystać z Proxy.
Połączenia przez serwery VPN
Serwery VPN (wikipedia) mają sporo zalet. Jeśli wybierzemy serwery z szyfrowanym połączeniem, wówczas mamy pewność, że nikt, na przykład operator łącza internetowego z którego usług korzystamy tak naprawdę nie dowie się co robimy w Internecie na przykład jakie strony odwiedzamy – ponieważ połączenie jest szyfrowane, nie będzie on w stanie tego w żaden sposób sprawdzić.
Serwery VPN są zazwyczaj szybsze i znacznie wygodniejsze w działaniu – po prostu instalujemy na komputerze program, a następnie uruchamiając go, wybieramy że chcemy połączyć się z serwerem, najczęściej mamy do wyboru co najmniej kilkanaście krajów w których znajdują się serwery. Działanie serwerów VPN jest także o wiele pewniejsze niż działanie serwerów Proxy z racji tego że po pierwsze korzysta z nich mniej osób niż z Proxy a także dlatego, że niemal wszystkie tego usługi są płatne (koszt rzędu 20-30 zł miesięcznie).
VPN czy Proxy?
Mieliśmy okazję korzystać z obu rozwiązań, jednak zdecydowanie polecamy serwery VPN – ich działanie jest pewniejsze, serwery działają stabilnie, a ich obsługa jest bardzo wygodna.
Do niektórych rozwiązań (na przykład w usługach SEO) najlepsze jest w praktyce połączenie serwera VPN z Proxy. Zyskujemy podwójną ochronę (niestety częściowo kosztem jakości), jednak nawet jeśli skorzystamy przez przypadek z przezroczystych Proxy, ostatecznie nikt nie pozna naszego prawdziwego IP, a jedynie IP serwera VPN z którego korzystamy. Poniżej przedstawiamy serwery VPN, które polecamy.