Oddawanie krwi to świetny pomysł na pomoc potrzebującym. Oddając swoją krew spalisz trochę kalorii i Twoja waga spadnie o niecałe pół kilograma, ale nie są to powody, dla których powinieneś decydować się na donację krwi.
Ile kalorii traci się podczas oddawania krwi?
Podczas oddawania 450 ml krwi organizm traci około 650 kalorii. Jest to wynik zużycia energii przez organizm na proces oddawania krwi, a następnie regenerację i wytwarzanie nowych komórek krwi.
Waga krwi i kalorie
Standardowa dawka krwi, która zostaje oddawana podczas donacji to 450ml, czyli niespełna pół kilograma. Jednak organizm już w ciągu 24 godzin wyprodukuje całość brakującej krwi, a podczas tego procesu zużyje około 600-700 kalorii – tak obliczyli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Nie jest to zbyt dużo, pamiętaj jednak, że po oddaniu krwi powinieneś dobrze się odżywić, żeby krew została wyprodukowana na nowo. Następny raz oddać krew możesz dopiero po 2 miesiącach.
Dieta a oddawanie krwi
Jeśli ostatnio straciłeś/aś dużo na wadze albo jesteś bardzo szczupłej postury to niekoniecznie możesz być w stanie oddać krew. Minimalna waga przy oddawaniu krwi to 50kg, a dodatkowe restrykcje dotyczą ludzi poniżej 18 roku życia.
Jeśli utrzymujesz bardzo restrykcyjną dietę odchudzającą, to również możesz nie być dopuszczony do oddania krwi. W tym celu należy utrzymywać dobry poziom żelaza w swojej diecie. Twoja krew zostanie jednak dokładnie przebadana przez aktem donacji, żeby sprawdzić, czy masz odpowiednią ilość czerwonych krwinek. Przed samą donacją krwi należy odżywić się nietłustym jedzeniem i wypić sporo wody.
Czy można jeść śniadanie przed oddaniem krwi?
Tak, można i nawet należy zjeść śniadanie przed oddaniem krwi. Zaleca się spożycie lekkiego, zdrowego posiłku na około 1-2 godziny przed oddaniem krwi. Unikaj jedzenia tłustych potraw, ponieważ tłuszcze obecne we krwi mogą utrudnić późniejsze badanie próbek.
Dobrym wyborem na śniadanie przed oddaniem krwi są produkty bogate w żelazo, takie jak pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe, mięso, szpinak czy inne zielone warzywa. Warto również pamiętać o nawodnieniu organizmu – przed oddaniem krwi warto wypić dodatkowe 1-2 szklanki wody.
Zwróć jednak uwagę, że różne centra krwiodawstwa mogą mieć swoje specyficzne zalecenia dotyczące posiłków przed oddaniem krwi, dlatego warto sprawdzić lokalne wytyczne przed wizytą.
1 komentarz
[…] roku wykonuje się ponad dwa miliony transfuzji krwi w polskich szpitalach. Dla niektórych osób oddawanie krwi jest okazją do niesienia pomocy innym, dla innych z kolei sposobem na ratowanie własnego życia. […]