Kategoria: Zdrowie Artykuł autorstwa: 6 października 2014 0 komentarzy

Planujemy nasze dziecko

Paradoksem związanym z istnieniem nowoczesnych środków antykoncepcyjnych jest możliwość świadomego wcześniejszego planowania każdego dziecka w rodzinie. Skoro tak, warto się do poczęcia odpowiednio przygotować. W jaki sposób?

Kierunek – zdrowie

Współczesny świat jest miejscem niezwykle zanieczyszczonym. Wszechobecny smog, metale ciężkie w wodzie i pożywieniu, ciągły stres, niedobory minerałów w organizmie, pogarszająca się jakość produktów spożywczych oraz windowane w górę ceny zdrowej żywności: wszystkie te okoliczności mają bardzo negatywny wpływ na nasz stan zdrowia. Planując ciążę musimy zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo wiele w rozwoju naszego przyszłego dziecka zależy właśnie od stanu zdrowia rodziców w momencie poczęcia, a następnie od stanu matki przez całą ciążę. Od czego więc zacząć? Przede wszystkim od zrezygnowania z używek. To szczególnie ważne w przypadku panów. Tak jest, nie mylicie się! Badania dowodzą, że zarówno palenie tytoniu jak i picie alkoholu znacznie obniża jakość spermy – zmniejsza się liczba oraz żywotność plemników. W związku z tym niższa jest także szansa zajścia w ciążę. Dlatego przyszli ojcowie szczególnie powinni zadbać o odpowiedni detoks – i relaks, gdyż stres również bardzo negatywnie wpływa na ich możliwości prokreacyjne.
Co się zaś tyczy przyszłej mamy powinna zadbać szczególnie o jakość swojej diety oraz zacząć suplementować kwasy: foliowy oraz Omega3. Szczególnie ten pierwszy jest istotny, ponieważ jego niedobory w organizmie matki mogą prowadzić do wady rozwoju cewy nerwowej, a w efekcie do wad wrodzonych mózgu czy nawet bezmózgowia u dziecka. Ponadto warto by już teraz zaczęła suplementować magnez, wapń oraz potas. Dobrze, jeśli już wcześniej uprawiała jakiś sport lub regularnie zażywała aktywności fizycznej. Nie ma bowiem nic gorszego, niż matka, która zaraz po pozytywnym teście ciążowym zacznie nagle intensywnie ćwiczyć bojąc się o swoją figurę.

Ciąża. I co dalej?

W końcu, po miesiącach przygotowań jest – upragnione dwie kreski na teście wyraźnie informują, o obecności nowego członka rodziny! Pierwszym, co powinna w tej sytuacji zrobić matka jest zgłoszenie się do lekarza prowadzącego. Jego zadaniem będzie stwierdzenie ciąży, obliczanie terminu porodu oraz zlecenie dalszych badań potrzebnych na początku ciąży. Zleci też termin pierwszego USG, KTG oraz założenie karty ciąży. A rodzice? Rodzicom w tym czasie pozostaje spokojnie czekać, przygotowując się na przybycie nowego członka rodziny!

Dodaj komentarz