Strona główna Zdrowie Porozmawiajmy o antykoncepcji

Porozmawiajmy o antykoncepcji

przez vittvittek

Od kilku lat na antenie BBC śledzić można kolejne odcinki „Z pamiętnika położnej” („Call the midwife”). Z obrazu, opowiadającego o losach młodej położnej, zaczynającej praktykę w połowie lat 50-tych w jednej z najbiedniejszych dzielnic Londynu, wyłania się niezwykły obraz codziennego życia.

Wózek, brzuch i papieros

Obraz powojennego Londynu w wielu miejscach potrafi zaskakiwać i konsternować. Szokująca może być nie tylko ogromna rzesza dzieci, w każdym wieku, a szczególnie małych, biegających, raczkujących i jadących w wózkach, ale też ogromna liczba ciężarnych kobiet przewijających się w całym filmie, nie tylko w scenach z przychodni czy Domu Św. Nonnatusa, ale też jako tło – na ulicach, w sklepach czy domach. Dla widza nieprzyzwyczajonego do oglądania ciężarnych kobiet w telewizji tak intensywna ich dawka może być wręcz szokująca. Tymczasem ogromna dzietność i idąca z nią w parze częsta wielodzietność po II wojnie światowej była sprawą nie tylko spodziewaną, ale też zwyczajnie kluczową. Pierwsza połowa XX w. zebrała bowiem nadzwyczaj krwawe żniwa w Europie – I wojna światowa, epidemia hiszpanki, wreszcie masakra II wojny. Dlatego też w każdej części Starego Kontynentu witano dzieci z wielką radością. Tak było też i w Polsce. Problem stopniowo zaczął rosnąć, gdy wraz z coraz większą liczbą ludzi zmniejszała się ilość miejsc pracy. Początkiem rozwiązania tego kłopotu okazał się genialny wynalazek tabletek antykoncepcyjnych w latach 60-tych XX w.

Chcesz mieć dzieci jak brylanty…

…stosuj polskie środki „anty” – śpiewano w tradycyjnej przyśpiewce biesiadnej. Chachary piły, śmiały się i żartowały z trudnej codzienności większości PRL-owskich rodzin. Proponowana antykoncepcja zwyczajnie nie działała. A dzieci rodziło się bardzo wiele. Sytuacja zmieniła się wraz z transformacją ustrojową. To wraz z nią na rynek trafiły coraz doskonalsze środki. Prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjne, kapturki, spirale, plastry, zastrzyki, wreszcie tabletki 72h po – mimo że większość z tych środków dostępna jest na receptę, jest też niezwykle skuteczna i łatwo dostępna. Bardzo wiele z tych środków oferuje nie tylko każda apteka stacjonarna, ale też każda apteka internetowa.

Sytuacja obecnych rodzin znacznie się zmieniła dzięki dostępności różnych metod antykoncepcyjnych. Jednak czy na dobre? Czas pokaże.

Przeczytaj też o

Zostaw komentarz