Strona główna Budownictwo Jak pozbyć się pleśni w bloku?

Jak pozbyć się pleśni w bloku?

przez Jakub Nowicki

Wielu z nas mieszka w blokach, które wymagają już remontu. Mieszkania każdy remontuje sobie we własnym zakresie, natomiast w kwestii remontu całego budynku, często decyzję musi podjąć wspólnota mieszkaniowa. Nie zawsze idzie to zrobić bezproblemowo i bezkonfliktowo, jednak warto walczyć o swoje, zwłaszcza, gdy mieszkanie przez nas zajmowane zaczyna niszczeć. Co może utrudnić nam życie w bloku? Wrogiem publicznym numer jeden jest pleśń.

Gdzie i dlaczego najczęściej powstaje pleśń oraz jak jej zapobiegać?

Pleśń powstaje najczęściej w łazienkach. Dzieje się tak, ponieważ w blokach, mało kto posiada łazienkę z oknem. Mieszkając w domku jednorodzinnym, bliźniaku, czy szeregowcu, można po prostu uchylić okno i przewietrzyć łazienkę, unikając tym samym nadmiernego gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniu. W bloku jest to utrudnione, ponieważ w większości łazienek okien nie ma. Łazienka, to pomieszczenie, w którym panuje największa wilgotność powietrza w naszym mieszkaniu, czy domu, dlatego należy zadbać o odpowiednią jej wentylację oraz o odpowiednie zabezpieczenie ścian, by ryzyko pojawienia się pleśni było jak najmniejsze.

Pleśń można spotkać także w kuchni, bądź w pomieszczeniach, które narażone są na zalanie. Pleśń występuje w tych kuchniach, w których często i dużo się gotuje. W czasie przygotowywania posiłków, temperatura w kuchni wzrasta, a parująca z garnków woda, osadza się na ścianach, czy na suficie. Aby temu zapobiec, zawsze w czasie gotowania miejmy włączony wyciąg kuchenny oraz otwierajmy okna. To wszystko zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci w kuchni.

W starszych blokach, pleśń może się również pojawić na ścianach, które są jednocześnie ścianami zewnętrznymi budynku. Jeśli ściany te są cienkie, a blok jest nieocieplony, mają one niską temperaturę. W ciepłym powietrzu, jakie jest w mieszkaniu, z punktu widzenia termodynamiki może znajdować się więcej wody, niż w powietrzu zimnym, otaczającym bezpośrednio ścianę. Dlatego, z wilgotnego powietrza otaczającego ścianę, skrapla się woda i osadza na ścianie, przyczyniając się tym samym do powstawania pleśni. Tu pojawia się pewien problem, bowiem jedynym sposobem na przeciwdziałanie takiej pleśni, jest zastosowanie ocieplenia, lub specjalnych środków chemicznych, które zabijają pleśń.

Zwalczanie pleśni

Najlepszym sposobem na pozbycie się pleśni w bloku jest zastosowanie środków pleśniobójczych. Można zakupić profesjonalny środek do walki z pleśnią, bądź zastosować bielinkę. Jednak bielinka tylko niszczy powierzchniowe warstwy pleśni, pozostawiając jej zarodki. To z kolei nie gwarantuje całkowitego pozbycia się problemu. Dlatego warto zastosować odpowiedni środek zwalczający pleśń, a następnie środek, który zapobiega jej powstawaniu.

Podsumowanie

Pleśń może być problemem nie tylko w starych budynkach, lecz także w nowych. Zamiast walczyć ze skutkami pojawienia się pleśni, lepiej zapobiegać jej powstawaniu, stosując się do porad zawartych w artykule. Aby skutecznie zwalczyć pleśń, warto zainwestować w profesjonalne środki.

You may also like

Zostaw komentarz