Kategoria: Hobby Artykuł autorstwa: 11 czerwca 2016 0 komentarzy

Najpopularniejsze zabawy weselne.

Wesele jak sama nazwa wskazuje jest czasem zabawy i radości. Zjeżdżają się goście z różnych części kraju, a dawno niewidziane ciocie rozdają całusy bliższym lub dalszym siostrzeńcom. Pięknie przystrojona sala weselna, wprowadza w wesoły nastrój i zachęca do zabawy równie mocno jak polska żołądkowa.

Stoły uginają się pod ciężarem rozmaitego jadła i trunków, a na parkiecie hulają tancerze w sposób przeczący grawitacji, a często również zdrowemu rozsądkowi. Wesele również czas tradycyjnych zabaw i konkursów. Nie jest ważne czy to Warszawa, Szczecin czy sala weselna Radom, do najpopularniejszych zabaw zaliczamy:

  • Pociąg. W zabawie biorą udział goście weselni, którzy ustawiają się na sali weselnej jeden za drugim, a następnie w rytm muzyki „Jedzie pociąg z daleka” wszyscy zaczynają tańczyć. Konduktorem może być pan Młody lub Pani Młoda.

  • Krzesła. Do zabawy wybiera się kilku lub kilkunastu gości, którzy stają dookoła krzeseł ułożonych w koło na środku sali weselnej. Krzeseł jest o jedno mniej niż gości uczestniczących w zabawie. Orkiestra zaczyna grać, a uczestnicy zabawy tańczą w okręgu na zewnątrz krzeseł. Gdy muzyka przestaje grać, każdy z gości musi zająć miejsce na krześle. Osoba, której nie uda się zająć wolnego krzesła odpada z gry. W przerwie muzycznej zabierane jest jedno krzesło. Wygrywa ostatnia osoba, która zostanie na sali i zajmie ostatnie krzesło.

  • Oczepiny. Panna Młoda stoi w środku koła utworzonego z trzymających się za dłonie i krążących w rytm muzyki dziewczyn i kobiet stanu wolnego. Panna młoda zdejmuje z głowy welon i z zamkniętymi lub zawiązanymi oczami wyrzuca go w górę. Jak mówi tradycja, ta panna, która złapie welon w ciągu roku stanie przed ołtarzem.

Podobny zabawa odbywa się w przypadku Pana Młodego, który z zasłoniętymi oczami wyrzuca w górę krawat lub muchę, wyznaczając tym samym kolejnego Pana Młodego do ożenku. Nowi Państwo Młodzi muszą razem zatańczyć.

Zabawom weselnym towarzyszą również różne mniej lub bardziej frywolne, ludowe pieśni i przyśpiewki, ale to już temat na inny artykuł.

Dodaj komentarz