Strona główna Budownictwo Jak umeblować dziecięcy pokój?

Jak umeblować dziecięcy pokój?

przez Jakub Nowicki

Dzieci są naszym największym skarbem, dlatego zależy każdemu z nas, by rozwijały się one jak najlepiej. Jednym z najważniejszych etapów rozwojowych każdego dziecka, jest etap dziecka przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Wtedy jeszcze my, jako rodzice mamy na nie istotny wpływ. Z czasem, coraz większą rolę zaczynają odgrywać rówieśnicy, czy inni ludzie ” z zewnątrz”. Naukowcy z całego świata donoszą, że niemal równie istotne, jak wychowanie, czy kontakt z rodzicami, jest dla dziecka wykończenie, umeblowanie jego pokoju. Nie mówimy tu oczywiście o markowych meblach, czy zabawkach, lecz o odpowiedniej kolorystyce i ustawieniu mebli, by te były dla dziecka bezpieczne i przede wszystkim, mogły zagwarantować mu odpowiedni rozwój.

Po pierwsze, wybór łóżka

Łóżko powinno być wygodne i przede wszystkim powinno podobać się naszemu dziecku. Jeśli meblujemy pokój cztero, czy pięciolatka, możemy zdecydować się na ramę z sylwetką jego ulubionego bohatera z kreskówek. Jeśli nasza pociecha ma już kilkanaście lat, zdecydowanie lepiej jest mu kupić łóżko tradycyjne, proste – takie, jak mają dorośli. Ten pomysł na pewno się dziecku bardzo spodoba.

Po drugie – biurko

Nawet, jeśli meblujemy pokój przedszkolaka, musimy być świadomi, że nasz przedszkolak najdalej za kilka lat pójdzie do szkoły i będzie musiał się uczyć i odrabiać zadania domowe. Warto już wtedy kupić odpowiednie biurko dla swojej pociechy.

Po trzecie – fotel

Najlepszym wyborem będzie fotel, który będzie pasował do biurka. Musi być oczywiście wygodny i bezpieczny dla kręgosłupa. Warto kupić fotel, czy krzesło obrotowe i na kółkach, by nasze dziecko nie musiało po wszystko wstawać.

Po czwarte – szafy i regały

To także bardzo ważne meble w pokoju naszej pociechy. Muszą one współgrać kolorystycznie z resztą mebli i ze ścianami. Warto zwrócić uwagę też na to. by nie posiadały ostrych krawędzi, które mogą narazić naszą pociechę na uraz, gdy ta się potknie, czy przewróci. Szafy powinny być pojemne i ustawne. Wybierając regał, warto spojrzeć na jego stabilność i nośność, by przeniósł i pomieścił on wszystko to, co ma być na nim umieszczone.

Jak pomalować ściany i ustawić meble?

Ściany w pokoju powinny być zachowane w tonacji ciepłej. To powoduje, że pokój staje się bardziej przytulny i nasze dziecko będzie się w nim czuło bardziej komfortowo. Ustawiając meble, pamiętajmy o tym, że biurko winno znajdować się niedaleko okna, by było przy nim jasno. Łóżko lepiej ustawić przy ścianie, możliwie daleko od drzwi. Dziecko powinno też z łóżka bezpośrednio widzieć drzwi, by nie odczuwać dyskomfortu związanego z niewiedzą, kto wchodzi do pokoju, gdy drzwi się otwierają.

Podsumowanie

Umeblowanie dziecięcego pokoju nie jest wcale takie łatwe. Jeśli będziesz podążał za radami z niniejszego artykułu, na pewno dobrze umeblujesz pokój dla swojej pociechy.

You may also like

Zostaw komentarz