Strona główna Sport Uniwersalny kask na rower, narty, wspinaczkę?

Uniwersalny kask na rower, narty, wspinaczkę?

przez Jakub Nowicki
Kask uniwersalny

Ostatnio bardzo długo szukałem w sieci uniwersalnego kasku sportowego, który byłby odpowiedni zarówno na jazdę rowerem, narciarstwo lub snowboard, a może również na wspinaczkę skałkową. Miałem trochę trudności ze znalezieniem odpowiednich modeli, ale na szczęście są takie, trzeba jednak pamiętać o paru kwestiach.

Producenci kasków sportowych mogą opatrzyć swoje produkty odpowiednimi atestami, normami, certyfikatami dla kasków, w Europie są to:

Normy kasków rowerowych, narciarskich, wspinaczkowych

Kaski rowerowe, narciarskie i wspinaczkowe mają różne normy bezpieczeństwa, które określają poziom ochrony i komfortu dla użytkownika. Oto europejskie normy:

  • EN 1078 – kask odpowiedni dla rowerzystów, do skateboardingu i do rolek
  • EN 1077 – kask odpowiedni dla sportów narciarskich i snowboardu
  • EN 12492 (a także bardziej restrykcyjna atest UIAA 106) – kask alpinistyczny, dla wspinaczki sportowej

Inne normy kasków narciarskich: Snell RS-98, ASTM F2040 i CSA Z263.1.

W USA używa się natomiast norm takich jak: CPSC 1203 (kaski rowerowe), ASTM F2040 (kaski narciarskie) i UIAA 106 (kaski wspinaczkowe).

Inne atesty kasków rowerowych: CPSC, Snell B-95, ASTM F1952, EN 1080 (kaski dla małych dzieci), NEN – NTA 8776.

Czy kask rowerowy nadaje się na narty?

Kask rowerowy nie jest zalecany jako zamiennik kasku narciarskiego. Chociaż oba typy kasków mają na celu ochronę głowy przed urazami, różnią się konstrukcją i funkcjami, które są przystosowane do specyficznych warunków i wymagań związanych z każdym sportem.

Kaski narciarskie i snowboardowe są zaprojektowane, aby chronić głowę podczas upadków na twardej, zimnej powierzchni, takiej jak stok narciarski. Zazwyczaj mają dodatkowe wyściółki i usztywnienia, które zapewniają lepszą ochronę bocznej i tylniej części głowy. Ponadto kaski narciarskie mają specjalne otwory wentylacyjne i systemy regulacji temperatury, które są przystosowane do zimowych warunków. Często są też wyposażone w osłony na uszy, które chronią przed zimnem i wiatrem.

Z drugiej strony kaski rowerowe są przeważnie lżejsze i bardziej przewiewne, ponieważ są przeznaczone do jazdy w cieplejszych warunkach. Ich konstrukcja może nie zapewniać wystarczającej ochrony głowy podczas upadku na stoku narciarskim. Ponadto, kaski rowerowe nie są przystosowane do ochrony przed zimnem i wiatrem, co może prowadzić do dyskomfortu i ryzyka wyziębienia.

Bezpieczeństwo uniwersalnych kasków

W sieci możemy znaleźć trochę modeli, które spełniają dwie z powyższych norm na raz, rzadziej trzy na raz. Bardzo ważne jest jednak prawidłowe użytkowanie takiego kasku. Kaski rowerowe są przygotowane na zamortyzowanie jednego potężnego upadku, a kaski wspinaczkowe na wiele mniejszych uderzeń. W związku z tym po pojedynczym silnym uderzeniu kasku rowerowego traci on swoje właściwości ochronne, według norm nie powinien on być wtedy więcej używany ponownie.

Oczywiście jeśli nie mamy innego wyboru to jakiś kask jest zawsze lepszy od braku kasku, ale warto o tym pamiętać i brać odpowiedzialność. Dlatego decydując się na kask spełniający kilka różnych norm musimy pamiętać, że o ile będzie on bardziej uniwersalny i możliwy do wykorzystania w wielu sportach, to może on również dużo szybciej stracić swoją przydatność do użycia.

Uniwersalne modele kasków

Wielofunkcyjne modele kasków dla przynajmniej dwóch zastosowań (spośród kasków rowerowych, narciarskich/snowboardowych i wspinaczkowych) dla dorosłych:

Niektóre modele mogą już nie być produkowane w 2023 roku, więc ich dostępność jest utrudniona. Warto też dodać, że uniwersalne kaski dla dzieci są popularniejsze wśród producentów, dla dorosłych niestety jest inaczej.

2 komentarze

Johnny 14 grudnia 2020 - 21:32

Cześć powiedz mi czy kask k2 diversion nadaje się na rower i narty? Czy zdejmuje się wkładkę zimowa i zakłada jaks letnia czy cso takiego?

Odpowiedz
gandalf 16 stycznia 2021 - 06:52

Wkładka na uszy jest zdejmowalna, więc powinien się nadać, ale nie wiem na ile ocieplony jest pod kopułą.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie