Strona główna Informatyka VPN – czy korzystanie jest legalne?

VPN – czy korzystanie jest legalne?

przez Jakub Nowicki

VPN-y to bardzo przydatny programy, który pomagają zachować anonimowość w Internecie. Ich możliwości są bardzo kuszące dla użytkowników – zmiana lub ukrycie IP, odblokowanie Netflixa, BBC, Hulu oraz anonimowe korzystanie z Internetu również przez p2p. Jednak wciąż pozostaje pytanie, które może powstrzymywać potencjalnych użytkowników przed uruchomieniem tego programu – czy VPN jest legalny? Okazuje się, że bez przeszkód można korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez to oprogramowanie, gdyż jest ono w Polsce całkowicie legalne.

Czym jest VPN?

Technologia VPN jest wykorzystywana na co dzień w wielu firmach i korporacjach. Pracownicy znajdujący się poza miejscem swojej pracy i poza zasięgiem sieci firmowej mogą bezpiecznie korzystać z firmowych serwerów oraz pracować ze zgromadzonymi na nich danymi. Samo połączenie Internetowe często nie jest wystarczająco bezpieczne, kiedy mamy do czynienia z tajemnicą firmową. Właśnie w tym celu został stworzony tunel VPN. Jest on ciągle udoskonalany, aby każdy użytkownik czuł się bezpiecznie. Oprogramowanie oferuje dostęp do protokołów PPTP, L2TP/Ipsec, Open VPN i SSTP. Są one dostępne w pakiecie usługi Premium VPN, a ich zadaniem jest ochrona danych wysyłanych wirtualnym tunelem między klientem a serwerem.

Czy korzystanie z VPN jest legalne?

W VPN nie ma nic złego, więc nie ma potrzeby delegalizowania programu. CyberGhost VPN jest sposobem na bezpieczne połączenie dwóch lub więcej komputerów ze sobą. Funkcje, które pełni VPN, czyli możliwość anonimowej wymiany plików poprzez torrent i p2p, odwiedzanie normalnie zablokowanych stron Internetowych, zmiana adresu IP są niejako „efektem ubocznym” pracy programu. Są to po prostu dodatkowe możliwości, jakie powstały przy okazji tworzenia protokołów i standardów VPN.

Twórcy programu podczas jego tworzenia nie myśleli o dostępie do Hulu, BBC iPlayer, czy Netflixa. Strony Internetowe, dostawcy Internetu, banki i producenci aplikacji mobilnych w tamtym okresie nie zbierały szczegółowych informacji o swoich użytkownikach. Tak naprawdę to nie sam numer IP jest ważny, a setki innych pomniejszych rzeczy, które można ze sobą połączyć i dostarczyć obserwatorom informacji o użytkownikach. Dziś VPN pełni funkcję ochrony prywatności w sieci, pozwala bezpiecznie korzystać z różnych serwisów transakcyjnych i aplikacji bankowych. Jest to jedna z prostszych i najskuteczniejszych metod ochrony swojej prywatności w sieci. Korzystanie z VPN jest również zdecydowanie lepszą i przede wszystkim legalną opcją, jeśli chcemy obejrzeć różne filmy i seriale telewizyjne.

Oprogramowanie działające na zasadzie VPN pozwala zwiększyć poziom bezpieczeństwa i anonimowości w sieci. Daje ono komfort korzystania z publicznej sieci WiFi, dokonywania transakcji Internetowych i swobodnego używania aplikacji bankowych. Korzystanie z programu jest całkowicie legalne i nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, chyba, że mieszkamy w Chinach czy w innym kraju, w którym pewne wolności są mocno ograniczane.

Artykuł powstał dzięki współpracy z serwisem BezpiecznyVPN.pl

Przeczytaj też o

Zostaw komentarz