Strona główna Finanse Jak zostać świetnym księgowym?

Jak zostać świetnym księgowym?

przez Elizabeth

Dobra księgowa to taka, która wykonuje swoją pracę profesjonalnie. Czasem, by tak sie stało, nie wystarczy skończyć odpowiednie studia i posiadać kilkuletnie doświadczenie. Dzisiaj, w dobie komputeryzacji, trzeba jeszcze sprawnie działać na PC-ecie. Nasza pamięć bowiem bywa zawodna, a i licząc rachunki na kalkulatorze, można się łatwo pomylić… by uniknąć takich sytuacji, wymyślono programy ułatwiające pracę księgowym i kadrowym. Dzięki temu ich praca jest o niebo przyjemniejsza, niż kiedyś…

Program księgowy

Do czego przydać się może program księgowy? Ogólnie rzecz biorąc, umożliwi prowadzenie pełnej księgowości firm, zarówno prywatnych, spółdzielni, czy organizacji non profit. Dzięki niemu w łatwy sposób stworzysz bilans zysków i strat, deklaracje, czy zaksięgujesz dokumenty. Program to swoista baza danych, a klikniecie jednego przycisku pozwoli Ci na uzyskanie raportów i potrzebnych zestawień. Oczywiście automatycznie też wygenerujesz dokumenty rozliczeniowe dla urzędu skarbowego i ZUS. Większość z dostępnych na rynku programów księgowych umożliwia stworzenie deklaracji dla: VAT-7, VAT-7 K, VAT -7 D, VAT -8, VAT – 9 M, VAT – 12, VAT – EU, VAT – UE K, CIT-8. Prawda, że praktyczne?

Monitorowanie pracy

Jednym ze sposobów polepszania wyników, jest ciągła kontrola własnej pracy… Program księgowy „powie” Ci ile godzin przepracowałaś, jak wiele dokumentów i dekretów zaksięgowałaś… Dzięki temu realnie określasz tempo swojej pracy. Wiesz jak rozplanować zadania i ile jeszcze Ci zostało do zrobienia. To najlepszy sposób na zmotywowanie się do dalszych działań i poprawienia wyników. Wszystko, co zapiszesz, da się szybko odnaleźć w programie. Dzięki temu nic Ci nie umknie. Wystarczy, ze otworzysz odpowiednia zakładkę i masz dostęp do bazy wiedzy…

Do tego, by być świetną księgową sam program nie wystarczy. Trzeba jeszcze wyróżniać się pewnymi cechami charakteru. Przede wszystkim być skrupulatnym, szybko liczyć i mięć analityczny umysł. Przyda się również zrównoważone, spokojne usposobienie i skłonność do porządkowania danych. Niezastąpioną cechą będzie też cierpliwość. Księgowi spędzają bowiem długie godziny na żmudnej i monotonnej pracy papierkowej. W społeczeństwie pokutuje wręcz wyobrażenie księgowego, jako dobrze ułożonego, spokojnego nudziarza… Prawda jest jednak taka, że poczucie humoru nie ma nic wspólnego z wykonywanym zawodem, a by być dobrym księgowym, potrzebne są pewne predyspozycje.

Dodatkowo trzeba dodać, że praca księgowego to ciągłe rozwój i nauka. Zmiany podatkowe są wprowadzone corocznie, dlatego w tej pracy nie ma miejsca na zastój, musimy się cały czas edukować, czy to czytając blogi, strony internetowe typu infor.pl, sprawozdania finansowe przedsiębiorstw, portale rządowe i wiele innych.

You may also like

Zostaw komentarz