Kategoria: Finanse Artykuł autorstwa: 25 sierpnia 2014 0 komentarzy

Jak zostać świetnym księgowym?

program ksiegowyDobra księgowa to taka, która wykonuje swoją pracę profesjonalnie. Czasem, by tak sie stało, nie wystarczy skończyć odpowiednie studia i posiadać kilkuletnie doświadczenie. Dzisiaj, w dobie komputeryzacji, trzeba jeszcze sprawnie działać na PC-ecie. Nasza pamięć bowiem bywa zawodna, a i licząc rachunki na kalkulatorze, można się łatwo pomylić… by uniknąć takich sytuacji, wymyślono programy ułatwiające pracę księgowym i kadrowym. Dzięki temu ich praca jest o niebo przyjemniejsza, niż kiedyś…

Program księgowy

Do czego przydać się może program księgowy? Ogólnie rzecz biorąc, umożliwi prowadzenie pełnej księgowości firm, zarówno prywatnych, spółdzielni, czy organizacji non profit. Dzięki niemu w łatwy sposób stworzysz bilans zysków i strat, deklaracje, czy zaksięgujesz dokumenty. Program to swoista baza danych, a klikniecie jednego przycisku pozwoli Ci na uzyskanie raportów i potrzebnych zestawień. Oczywiście automatycznie też wygenerujesz dokumenty rozliczeniowe dla urzędu skarbowego i ZUS. Większość z dostępnych na rynku programów księgowych umożliwia stworzenie deklaracji dla: VAT-7, VAT-7 K, VAT -7 D, VAT -8, VAT – 9 M, VAT – 12, VAT – EU, VAT – UE K, CIT-8. Prawda, że praktyczne?

Monitorowanie pracy

Jednym ze sposobów polepszania wyników, jest ciągła kontrola własnej pracy… Program księgowy „powie” Ci ile godzin przepracowałaś, jak wiele dokumentów i dekretów zaksięgowałaś… Dzięki temu realnie określasz tempo swojej pracy. Wiesz jak rozplanować zadania i ile jeszcze Ci zostało do zrobienia. To najlepszy sposób na zmotywowanie się do dalszych działań i poprawienia wyników. Wszystko, co zapiszesz, da się szybko odnaleźć w programie. Dzięki temu nic Ci nie umknie. Wystarczy, ze otworzysz odpowiednia zakładkę i masz dostęp do bazy wiedzy…

Do tego, by być świetną księgową sam program nie wystarczy. Trzeba jeszcze wyróżniać się pewnymi cechami charakteru. Przede wszystkim być skrupulatnym, szybko liczyć i mięć analityczny umysł. Przyda się również zrównoważone, spokojne usposobienie i skłonność do porządkowania danych. Niezastąpioną cechą będzie też cierpliwość. Księgowi spędzają bowiem długie godziny na żmudnej i monotonnej pracy papierkowej. W społeczeństwie pokutuje wręcz wyobrażenie księgowego, jako dobrze ułożonego, spokojnego nudziarza… Prawda jest jednak taka, że poczucie humoru nie ma nic wspólnego z wykonywanym zawodem, a by być dobrym księgowym, potrzebne są pewne predyspozycje.

Dodatkowo trzeba dodać, że praca księgowego to ciągłe rozwój i nauka. Zmiany podatkowe są wprowadzone corocznie, dlatego w tej pracy nie ma miejsca na zastój, musimy się cały czas edukować, czy to czytając blogi, strony internetowe typu infor.pl, sprawozdania finansowe przedsiębiorstw, portale rządowe i wiele innych.

Dodaj komentarz