Strona główna Hobby Jak odróżnić prawdziwe złoto od fałszywego?

Jak odróżnić prawdziwe złoto od fałszywego?

przez Jakub Nowicki

Jeśli nie jesteś pewny o czystości swojego złota, poniżej jest lista metod, których możesz użyć do sprawdzenia jego składu chemicznego. Pomimo, że żaden z tych testów nie jest doskonały i większość nie może być użyta do weryfikacji czystości złota, są efektywne w rozpoznawaniu najbardziej podobnych fałszywek.

Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne sposoby rozróżnienia prawdziwego złota od imitacji:

Test ugryzienia złota

Prawdziwe złoto jest delikatne; tak delikatne, że szkliwo zęba, choć paznokieć nie, oznaczy substancję. W rezultacie, ta stara metoda polega na ugryzieniu złota. Fałszerze używający innych metali mogą być zdradzeni poprzez ugryzienie, ale jest to też problemowe, ponieważ potrzebne jest doświadczenie, aby dopatrzyć się prawdziwego złota w ugryzionym przedmiocie.

Próba kwasu

Kwasy mogą być użyte do sprawdzenia zawartości złota w przedmiotach. Odkąd złoto nie reaguje z kwasem azotowym, jest często używany do oddzielenia złota od platyny i innych falsyfikatów.

Jedną popularną metodą jest zdrapanie przedmiotu, aby sprawdzić czy nie jest to czarny kamień, użyć kropli kwasu azotowego i kroplę mocnego kwasu azotowego. Jeśli zdrapania nie będą reagować z kwasem azotowym, ale rozpuszczą się w mocnym kwasie azotowym, jest duża szansa, że jest to złoto.

Pamiętaj, że te kwasy azotowe są bardzo niebezpieczne i należy uważać podczas używania ich.

Korozja złota?

Czyste złoto nie rdzewieje i nie plami się. Jednak wiele przedmiotów wykonanych ze złota jest wykonanych przy użyciu stopów metali, bo czyste złoto jest zbyt delikatne i zbyt drogie.

Jako rezultat, inne metale zawarte w stopach mogą plamić się, co powoduje w wyniku tego zmianę kolorów przedmiotów wykonanych ze złota. Jednak, jeśli forma tego przebarwienia wygląda na metal całkiem podobny do złotej powierzchni, może to być znak, że ten przedmiot był niklowany.

Zestawy do testowania złota

Jest obecnie dostępnych wiele zestawów do testowania złota zawierających narzędzia i dodatki to sprawdzenia zawartości złota w przedmiotach. Niektóre są bardziej wiarygodne od innych, więc sprawdź recenzje innych klientów i unikaj tych wykonanych z wątpliwych materiałów. Pamiętaj, że dobre zestawy są z reguły drogie.

Przyciąganie magnesem

Magnesy nie przyciągają złota, więc może to być znak, że przedmiot jest falsyfikatem. Jednak nie jest to doskonała metoda, bo może być wiele przyczyn takiego wyniku.

Przykładowo, przedmiot mógł zawierać elementy metali magnetycznych, które są przyciągane przez magnes lub przedmiot mógł być wykonany z metali niemagnetycznych podobnie jak złoto.

Użycie wagi

Wagi mogą być użyte do sprawdzenia gramatury przedmiotu, żeby sprawdzi i zobaczyć czy gramatura zgadza się z przedstawionym składem przedmiotu.

Mimo, że ta metoda jest użyteczna w połączeniu z innymi, jest problematyczna jako sama, bo zależy to od wiedzy na temat czystości danego przedmiotu.

Wnioski

Jeśli wciąż nie jesteś w stanie rozwiać swoich obaw używając metod tu opisanych, możesz przynieść przedmiot do jubilera, aby go ocenił. Chociaż możliwości jubilerów są niekiedy przesadzone, ich umiejętności i ocena daje im przewagę, kiedy chodzi o ocenę świecidełek i metali precyzyjnych.

Upewnij się jedynie, że Twój jubiler posiada reputację i jest odpowiednią osobę z profesjonalnym sprzętem do oceny przedmiotów.

Przeczytaj też o

1 komentarz

cubas84 24 października 2016 - 19:01

Mega pomocny artykuł serdecznie polecam

Odpowiedz

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie