Strona główna Zdrowie Jakie zatyczki do uszu (stopery) wybrać?

Jakie zatyczki do uszu (stopery) wybrać?

przez Jakub Nowicki

Ochrona uszu przed nadmiernym hałasem jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Niestety przed wieloma niepożądanymi dźwiękami nie możemy się uchronić. Bez znaczenia czy będą to hałaśliwi sąsiedzi,  głośne warunki w pracy, uliczny hałas – rozwiązanie zwykle sprowadza się do tylko jednego – kupna zatyczek do uszu. W aptekach czy w internecie można znaleźć różne rozwiązania ochrony słuchu. Wymieńmy zatem najpopularniejsze sposoby:

  • piankowe zatyczki – bardzo tanie, można kupić je już od kilkudziesięciu groszy za parę. Nadają się przede wszystkim na krótki czas użytkowania, gdyż po włożeniu do ucha ciśnienie wypiera je i po krótkim czasie stają się niewygodne. Jednorazowego lub kilkukrotnego użytku – brudzą się.
  • gumowe zatyczki – zwykle w cenie od 5 do 50 złotych. Dość wygodne, ale nie dla wszystkich. Przydatne na dłuższe używanie, do snu czy pracy. Nie każdemu jednak pasują. Można ich używać wielokrotnie, przez długi czas, a zanieczyszczenia da się wyczyścić samemu.
  • plastyczne zatyczki (np. dostępne w aptekach stopery Stanmark) – kosztują kilka złotych. Reagują na ciepło stając się plastyczne, dzięki czemu można je uformować wedle uznania, co pozwala na sporą wygodę. Do kilkukrotnego użytku, ulegają zanieczyszczeniom (kurz)
  • wata kosmetyczna – domowa alternatywa. Wychodzi bardzo tanio, nie wycisza jednak tak dobrze jak tradycyjne zatyczki. Może się nadać jako tymczasowe rozwiązanie lub pomóc zasnąć przy chrapiącym partnerze/sąsiedzie.
  • nauszniki ochronne – zwykle 10-100 złotych. Tłumią hałas minimalnie gorzej niż zwykłe zatyczki, dla niektórych osób mogą być jednak wygodniejsze. Z drugiej strony uciskają głowę, raczej nie dla osób noszących okulary. Do wielokrotnego użytku.

To główne typy zatyczek jakie można znaleźć na rynku. Osobiście, testując wszystkie rodzaje, polecam zatyczki plastyczne – są najwygodniejsze i dobrze tłumią hałas. Jednak warto samemu spróbować chociaż dwóch różnych alternatyw, aby wyrobić sobie subiektywne zdanie. Jeśli macie doświadczenia z zatyczkami do uszu – piszcie w komentarzach, na pewno pomogą w wyborze innym osobom.

Jeśli zależy Ci na zdrowym śnie to sprawdź portal LubięSpać.pl, znajdziesz tam artykuły np. o tym jakie pozycje do spania są najzdrowsze (klik) i wiele innych.

8 komentarzy

4mass4 14 listopada 2014 - 14:45

Witam. Mam bardzo uciążliwych sąsiadów i poszukuję zatyczek do uszy wygodny do spania. Szczególnie zależy mi na tłumieniu dźwięków typy trzask drzwi. Mógłby mi Pan polecić jakiś konkretny model? Cena nie gra roli. Mogą być słuchawki do spania jeśli takie istnieją

Odpowiedz
Olek 16 listopada 2014 - 16:13

Ja korzystam w nocy z takich: https://i.imgur.com/CYWmNwG.jpg można je dostać w większości aptek za 2zł. Sprawdzają się, tylko trzeba je dobrze uformować i dobrze umieścić w uchu.

Próbowałem z 3-4 rodzajów zatyczek, ale takie najlepiej u mnie działają. Zupełnie nie polecam piankowych. Natomiast jeśli chodzi o słuchawki to na rynku są głównie słuchawki przemysłowe, ale one dość mocno uciskają głowę.

Jeśli cena zupełnie nie gra roli to można też pójść w kierunku protetyki słuchu i wyrobienia sobie odlewu ucha i zatyczek robionych na miarę. Z tego co się orientuję to taka przyjemność kosztuje jakieś 400 złotych.

Odpowiedz
mirekfrombellator 18 lipca 2016 - 10:33

Ja, żeby spać spokojnie i nie słyszeć chrapania muszę używać takich tanich stoperów i …muzyki ze słuchawek dousznych. Jakaś ciągła, jednostajna muzyka, jak te do medytacji. Serio. Ile decybeli wyciszają takie stopery 30 ? To cięgle za mało. Można jeszcze spróbować takich nauszników i stoperów, to 2 x więcej wyciszenia. Takie są normy unijne, więcej się nie da, a to co jest mi nie wystarcza.
Pozdrawiam.

Odpowiedz
El 11 września 2016 - 18:55

A są jakieś filmy jak formować i zakładać – od kilku dni próbuję i nie wychodzi 🙁

Odpowiedz
gandalf 16 października 2016 - 15:59 Odpowiedz
anon111 13 grudnia 2016 - 16:15

Należy pamiętać aby formowalne zatyczki najpierw dopasować odcinając część objętości ale uwaga nie obciąć za dużo bo to nie plastelina którą można łączyć i część połączona może zostać w uchu !

Odpowiedz
bambo 26 sierpnia 2017 - 12:24

Mi ekstra w spaniu pogajają stopery do uszu – Silisleep, silikonowe zatyczki. Mozna kupic na popularnym portalu aukcyjnym. W komplecie z maseczka pozwalaja sie zrelaksowac takze w dzien.

Odpowiedz
Bombel 26 lutego 2018 - 16:08

Ja używam zatyczek do uszu zrobionych z silikonu – bardzo wygodne, latwe w utrzymaniu a co najwazniejsze skuteczne. Można je kupić na popularnym portalu aukcyjnym – model Silisleep, filtr koloru zielonego (takie czarne pudeleczko z napisem SILINOISE). Polecam wszystkim ktorzy lubia pospac w ciszy lub też maja problemy ze skupieniem w pracy czy też przy nauce.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie