Strona główna Zdrowie Koncentratory tlenu do terapii tlenowej

Koncentratory tlenu do terapii tlenowej

przez Slawomir

Koncentrator tlenu jest urządzeniem przeznaczonym do dostarczania osobie chorej powietrza o zwiększonej zawartości tlenu. Koncentratory tlenu wspomagają samodzielne oddychanie osobom cierpiącym na przewlekłą lub ostrą niewydolność oddechową spowodowaną astmą, chorobami serca lub płuc. Osoby, których samodzielne oddychanie jest utrudnione, korzystają z koncentratorów tlenu, dzięki którym mogą od razu reagować na pojawiające się duszności. W zależności od potrzeb i charakterystyki dolegliwości, użytkownicy mogą korzystać z dwóch rodzajów koncentratorów – stacjonarnych lub przenośnych.

Koncentrator tlenu wykorzystywany jest zarówno w placówkach medycznych, jak i w warunkach domowych. Pamiętajmy jednak, że o zastosowaniu tlenoterapii decyduje lekarz poprzez dobranie odpowiedniego czasu trwania i sposobu stosowania tej metody leczniczej.

Koncentrator tlenu – zastosowanie 

 Wspomaganie oddychania poprzez zastosowanie długotrwałej terapii tlenowej zalecane jest przede wszystkim pacjentom cierpiącym na przewlekłą niewydolność oddechową. Korzystanie z koncentratora tlenu zalecane jest przy występowaniu takich chorób jak zwłóknienie płuc, rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc (PoCHP), mukowiscydoza, astma oskrzelowa. Koncentrator tlenu okazuje się niezastąpiony także w przypadku schorzeń związanych z sercem takich jak zwłóknienie mięśnia sercowatego, nadciśnienie tętnicze, bóle w klatce piersiowej, niewydolność krążenia, niedociśnienie, dusznica bolesna

Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenowy pobiera z otoczenia powietrze i zmienia jego skład. Powietrze w normalnych warunkach składa się z azotu w 78%, tlenu w 21% oraz mieszaniny innych gazów stanowiącej 1%. Przenośny lub stacjonarny koncentrator tlenu absorbuje azot z powietrza dzięki znajdującemu się w cylindrach urządzenia zeolicie. W ten sposób otrzymujemy gaz, który w 90 % składa się z czystego tlenu i jest bezpośrednio dostarczany do dróg oddechowych pacjenta. Ponadto koncentrator powietrza nawilża, filtruje i oczyszcza gaz podawany pacjentowi podczas tlenoterapii.

koncentrator tlenu domowy

Parametry techniczne koncentratora tlenu

Decydując się na terapię tlenową, należy wiedzieć, że koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, które zastąpiło niebezpieczne w użytkowaniu butle z ciekłym lub ciśnieniowym azotem. Filtr, w jaki są wyposażone koncentratory tlenowe umożliwia dokładne oczyszczenie powietrza z azotu. Wysokiej jakości sprzęt gwarantuje przepływ rzędu 0,5-5 l / min w stężeniu uwarunkowanym potrzebami pacjenta. Samej regulacji dokonuje się za pomocą pokręteł, po zasięgnięciu wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Koncentrator tlenu w przeciwieństwie do tlenu z butli, nie magazynuje go tylko produkuje, dzięki czemu nie występuje ryzyko łatwopalności i eksplozji.

Stacjonarny czy przenośny koncentrator tlenu?

Urządzenia do tlenoterapii dostępne na polskim rynku dzielą się na dwie zasadnicze grupy — koncentratory stacjonarne oraz koncentratory przenośne. Ze względu na swoją wydajność, koncentratory tlenu do domu stosowane są nie tylko w domach ale też w szpitalach. Ich waga dochodzi do 30kg, zaś poziom hałasu, który generują do ok. 40dB.

Jeśli chodzi o koncentratory przenośne, to pomimo swoich dość kompaktowych wymiarów, gwarantują wydajna pracę, skutecznie wspomagając oddychanie osobom z lekką niewydolnością oddechową. Przenośny koncentrator tlenu może być używany także podczas wakacji – wiele modeli można naładować za pomocą zasilacza samochodowego, a sama praca baterii wystarcza na kilka godzin. Pamiętajmy jednak, że koncentratory tlenu przenośne zalecane są jako uzupełnienie tlenoterapii na aparacie stacjonarnym.

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie