Strona główna Biznes Beholder, AskToSell i GaltTec podzielili się milionem na konkursie pitchingowym Latitude59

Beholder, AskToSell i GaltTec podzielili się milionem na konkursie pitchingowym Latitude59

przez Jakub Nowicki

Konkurs pitchingowy międzynarodowej konferencji startupów i technologii Latitude59, który odbył się w Tallinnie od środy do piątku tego tygodnia, został wygrany przez trzy startupy. Założony przez Ukraińców startup AI Beholder zdobył największą inwestycję w wysokości 600 000 euro, litewski AskToSell otrzymał 300 000 euro, a estoński startup GaltTec wygrał 100 000 euro. Łącznie, Specialist VC i Estońska Sieć Biznesowa EstBAN zainwestowali milion euro, co jest największą tego typu inwestycją w Europie po raz drugi z rzędu.

Finał, do którego zakwalifikowało się pięć najlepszych startupów, odbył się na głównej scenie konferencji startupowej i technologicznej Latitude59 w tallińskim Kultuurikatla dziś, 24 maja. Do konkursu zgłosiło się 526 startupów z 53 krajów.

Do konkursu zaproszono firmy technologiczne, które rozwiązują konkretne problemy w taki sposób, że już mają feedback od uczestników rynku. Martin Goroško, jeden z głównych inwestorów EstBAN, powiedział, że firmy biorące udział w konkursie obejmowały bardzo szeroki zakres. „W finale znalazły się firmy zajmujące się zarówno wewnętrznym światem człowieka, jak i eksploracją wnętrza naszej planety. Największą liczbę firm, które dotarły do finału, łączyło wykorzystanie AI.”

L59 PITCHCOMPETITION PRESSRELEASE PASTAKEDA 8

Wnętrze planety eksploruje również Beholder, który zdobył największą inwestycję. „W pewnym sensie naprawdę może być tak, że wewnątrz naszej planety znajduje się jeszcze większa planeta. Aby zrozumieć, jak masy lądowe wewnątrz naszej planety są rozmieszczone w najbardziej ekonomiczny sposób, Beholder, firma założona przez ukraińskich założycieli, opracowała technologię umożliwiającą stworzenie bardzo dokładnego atlasu geologicznego naszej planety. Taki atlas jest potrzebny wszystkim firmom wydobywczym, które chcą prowadzić swoją działalność w sposób przyjazny dla środowiska i efektywny,” wyjaśnił Riivo Anton, partner w Investments Specialist VC.

AskToSell, startup założony przez litewskich założycieli, który również otrzymał znaczącą inwestycję, rozwija oprogramowanie do promocji sprzedaży oparte na sztucznej inteligencji, planując natychmiastowe wejście na duży rynek docelowy. Założyciele AskToSell mają wsparcie w postaci wcześniejszego doświadczenia w budowaniu i zamykaniu startupu, czyli nauki na błędach. „Deep science company GaltTec, której celem jest wprowadzenie na rynek wydajnego ogniwa paliwowego, również otrzymała inwestycję,” powiedziała Heidi Kakko, również główny inwestor syndykatu EstBAN. „Zastosowanie innowacyjnej technologii do rozwiązywania dużych problemów pozwala nauce rozwijającej się na uniwersytetach służyć społeczeństwu, ale wymaga cierpliwego, długoterminowego wsparcia i inteligentnego kapitału,” dodała Kakko.

Triin Ilves, szef relacji startupowych w Latitude59, powiedziała, że społeczność startupowa dojrzała znacznie i nie boi się już wykraczać poza tworzenie prostych aplikacji. „Zamiast tego dostarczają innowacje w nowych obszarach, łącząc sztuczną inteligencję z deep science. Finaliści tegorocznego konkursu pitchingowego L59 bardzo dobrze ilustrują tę generację i cieszę się, że nasi inwestorzy rozpoznają tego rodzaju firmy,” powiedziała Ilves.

Zapytana, co dalej, CEO Latitude59 Liisi Org powiedziała, że wkrótce spotkamy się w Azji i Afryce. „Najbliższe wydarzenie Latitude59 odbędzie się ponownie w Kenii, tym razem pod koniec listopada, gdzie również szukamy najlepszych nasion do poprawy świata. Podobnie, wkrótce będziemy widoczni w Azji. Dokładna lokalizacja jest jeszcze trochę tajemnicą, więc bądźcie gotowi na więcej informacji wkrótce,” zwierzyła się Org.

Latitude59, które odbyło się po raz 12 w Tallinnie, Estonia, odwiedziło ponad 3500 osób, w tym ponad 900 przedstawicieli startupów i 20 delegacji narodowych. W tym roku uczestniczyło prawie 600 inwestorów, zarządzających portfelami o łącznej wartości co najmniej 30 miliardów euro. Na scenach Latitude59 wystąpiło 195 prelegentów, z których 40% stanowiły kobiety. W sumie uczestnicy pochodzili z ponad 60 różnych krajów na całym świecie.

Bilety na kolejne Latitude59 w Estonii, które ponownie odbędzie się w Kultuurikatel w dniach 21-23 maja 2025 roku, są już dostępne.

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie