Strona główna Biznes Taśmy przenośnikowe w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Taśmy przenośnikowe w przedsiębiorstwach produkcyjnych

przez Milosz

Taśmy przenośnikowe, które wynaleziono przeszło 200 lat temu, to jeden z najważniejszych wynalazków w branży produkcyjnej. Dzisiaj bez nich nie byłoby fabryk ani produkcji masowej.

Taśmy transportowe na miarę potrzeb branży

Współczesna oferta taśm przenośnikowych uwzględnia specyficzne potrzeby konkretnych branż przemysłu. Bardzo ważne jest, by odpowiednio dobrać taśmy transportowe do rodzaju produktów wytwarzanych przez daną fabrykę. Jeśli ta kwestia zostanie pominięta, przenośnik może ulec szybszemu zniszczeniu. Niemniej jednak trzeba podkreślić, że dzisiejsze taśmy transportowe są bardzo trwałe i odporne.

Jak dobrać taśmę przenośnikową

Wybierając taśmy przenośnikowe trzeba zwrócić uwagę na parametry produktów, które będą transportowane. Bardzo ważna jest waga produktów oraz to, ile średnio produktów będzie przypadać na metr kwadratowy taśmy. Trzeba wziąć również pod uwagę gęstość oraz sypkość produktów, a także ich kształt i wielkość. Jeśli pojawią się problemy z doborem odpowiedniej taśmy transportowej, warto skonsultować decyzję ze specjalistami, którzy dostarczają przenośniki do przedsiębiorstwa.

Posłużmy się małym przykładem. Dla firmy produkującej słodycze, wybór przenośników przeznaczonych do ciężkich towarów będzie dużym błędem. W takiej branży dobrze sprawdzą się taśmy modułowe tego typu. To jeden z najpopularniejszych rodzajów taśm w branży spożywczej. Podobne systemy wykorzystuje się w produkcji schodów ruchomych. Warto również podkreślić, że taśmy modułowe są bardzo proste w obsłudze i ekonomiczne. W razie uszkodzenia wystarczy wymienić wadliwy moduł.

Progi blokujące

W niektórych fabrykach poszczególne produkty przechodzą bardzo długą drogę nim trafią do rąk klientów – nierzadko pewne odcinki trasy są pod górę. By produkty nie zsuwały się z taśmy, trzeba wybrać przenośniki z progami blokującymi. Dzięki temu elementowi produkty nie opadają, ale bez przeszkód trafiają w odpowiednie miejsce.
Dzisiejsze taśmy transportujące wykonywane są z różnych materiałów – na przykład z bawełny bądź PCV. Właściwości tych tworzyw to kolejny parametr, który warto wziąć pod uwagę wybierając przenośniki do przedsiębiorstwa. Co więcej, oferta taśm transportowych wciąż się rozwija, tak by w pełni odpowiedzieć na potrzeby klientów.

Przeczytaj też o

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie