Strona główna Praca Jak zwolnić pracownika przyłapanego na kradzieży?

Jak zwolnić pracownika przyłapanego na kradzieży?

przez Jakub Nowicki

Prowadzenie firmy nie jest łatwe, a wręcz przeciwnie. Każdy przedsiębiorca wie, że na jego głowie jest wiele spraw, a przy tym urząd skarbowy i zmieniające się jak kalejdoskopie przepisy prawa nie ułatwiają sytuacji. Do tego dochodzi też zarządzanie kadrą pracowników. Niestety zdarzają się bardzo nieprzyjemne sytuacje, czyli kradzieże w firmie i jeżeli przyłapiecie pracownika na takiej kradzieży zapewne będziecie zobligowani do jego zwolnienia. Ale jak go zwolnić?

Podmiotowe traktowanie jest niezbędne

Życie potrafi zaskakiwać i to nie zawsze pozytywnie. Czasami może Was zaskoczyć tym, że pracownik, do którego mieliście zaufanie ukradł czy to sprzęt, czy pieniądze z Waszej firmy. Wiadomo, że będzie to dla Was trudna sytuacja, ale też możecie się naprawdę zdenerwować. Jednak pomimo tego musicie zachować spokój, choć nie będzie to łatwe. Otóż macie prawo wezwać pracownika na rozmowę dyscyplinującą i przedstawić mu dowody kradzieży, które go obciążają, choćby monitoring. Jednak musicie przy tym odbyć rzeczową rozmowę i nadal jesteście winni pracownikowi, który zapewne będzie już niedługo byłym pracownikiem, szacunek. W żadnym wypadku nie powinniście go poniżać, ani też obrażać. Nie możecie przed innymi pracownikami nakrzyczeć na niego czy też traktować przedmiotowo. Kilkanaście lat temu zdarzyła się bardzo tragiczna w skutkach sytuacja. Otóż pracownik kopalni został przyłapany na kradzieży i kadrowy przy wszystkich pracownikach zaczął go poniżać, straszyć, a także mówić, iż jego rodzina dowie się, jakim jest złodziejem. Mężczyzna posądzony o kradzież jeszcze tego samego dnia popełnił samobójstwo, wieszając się. Sprawa została zgłoszona na prokuraturę i doszło do procesu sądowego. Od tego czasu kadra zarządzająca jest informowana podczas szkoleń, iż w żadnym przypadku nie może nękać czy obrażać pracownika nawet jeżeli ten został przyłapany na kradzieży.

Jak ukarać pracownika, który kradnie?

Najlepiej odbyć z nim rozmowę i poprosić o wyjaśnienie, dlaczego dopuścił się kradzieży. Być może jego sytuacja jest naprawdę trudna, choć rzecz jasna to wcale nie usprawiedliwia tego, iż kradł. Wiadomo, że sensownym rozwiązaniem jest zwolnienie go w trybie natychmiastowym. Jeżeli jednak uznacie, że pracownik rzeczywiście ma trudną sytuację i jesteście w stanie pozwolić mu nadal pracować, możecie udzielić mu nagany. Zazwyczaj jednak pracowników, którzy są przyłapani na kradzieży się zwalnia, ale czasami można podjąć inną decyzję. Pamiętajcie, że macie prawo ukarać pracownika, obniżając mu premię czy ją zabierając. Warto też skorzystać z pomocy fachowców i poprosić o poradę prawnika od prawa pracy. Zachęcamy do kontaktu z adwokatem bialystok-adwokaci.eu.

Zwolnienie zwolnieniu nierówne

Oczywiście możecie zwolnić pracownika przyłapanego na kradzieży, przy czym musicie mieć dowody. Możecie zwolnić go dyscyplinarnie, a więc bez wcześniejszego wypowiedzenia. Dodatkowo dyscyplinarka ma dla takiego pracownika poważne konsekwencje. Warto wiedzieć, ze zwolnienie dyscyplinarne jest na stałe umieszczone w świadectwie pracy i nigdy się nie przedawnia. Dodatkowo też takiej osobie nie przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy. Nie może również otrzymać zasiłku dla bezrobotnych. Ale to nadal nie koniec konsekwencji, a więc jeszcze traci odprawę. Musicie wiedzieć, że zwolniony pracownik nadal ma określone prawa pracownicze. Oznacza to, że pracodawca musi wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za cały niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jeżeli macie wątpliwości co do tego, czy zwolnionemu pracownikowi należy się wypłata, to koniecznie skontaktujcie się z adwokatem od spraw pracy.

Czy pracownikowi należy się wypłata?

Jeżeli macie wątpliwość czy należy się takiemu pracownikowi wypłata, to rzeczywiście pomoc adwokata będzie niezbędna. Przeanalizuje on z Wami wewnętrzne przepisy firmowe. Ale jednak niezależnie od przepisów, należy wypłacić wynagrodzenie, nie wliczając dnia, w którym doszło do kradzieży. Czasami lepiej pójść na ustępstwo i zwyczajnie rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Dzięki temu pracownik nie poniesie tak wielu przykrych konsekwencji.

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie