Strona główna Biznes Zakładasz firmę? To musisz wiedzieć…

Zakładasz firmę? To musisz wiedzieć…

przez Jakub Nowicki

Przepisy w Polsce zmieniają się jak w kalejdoskopie i zwyczajnie czasami ciężko za nimi nadążyć. Z tego też powodu łatwo jest otrzymać karę z urzędu skarbowego, bo jak wiadomo, nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Dziś przedstawimy wszystkie niezbędne informacje na temat zakładania firmy, które są aktualne na dzień dzisiejszy.

Zakładanie firmy krok po kroku

Założenie firmy jest łatwe. Oczywiście zdecydowanie trudniejsze jest jej prowadzenie. Ale przynajmniej zakładając działalność nie trzeba się wiele wysilać. Większość formalności można załatwić online. Na początek należy założyć konto przedsiębiorcy na stronie biznes.gov.pl. Po zalogowaniu trzeba wypełnić formularz CEIDG, czyli wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Instrukcja jak go wypełnić znajduje się na stronie. Warto też posiadać profil zaufany, bo dzięki niemu będziecie mogli podpisywać się online. Bardzo ważne jest też posiadanie konta firmowego i o jego założeniu również nie możecie zapomnieć. Musicie jeszcze wiedzieć, że jeżeli w czasie, gdy rejestrujecie firmę nie macie przydzielonego NIP-u, to zaraz po jego otrzymaniu pojawia się on automatycznie w Centralnej Ewidencji. A więc nie musicie aktualizować na stronie informacji. W kolejnym kroku trzeba podać rodzaj działalności. Do każdego rodzaju działalności przypisany jest określony numer. Na szczęście można go szybko i łatwo znaleźć, bo wystarczy tylko sprawdzić Polską Klasyfikację Działalności, która zawiera spis czynności, jakie może wykonywać Wasza firma. Do formularza więc wpisujecie numery wybranej czynności. Obowiązuje limit 10 numerów PKD. Jeżeli w przyszłości zamierzacie poszerzyć swoją działalność, to już na tym etapie możecie podać owe numery. Gdy i ten etap jest jasny, to czas podać formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Tutaj najlepiej ne kierować się intuicją, lecz skorzystać z usług profesjonalistów. Tutaj polecamy obsługę prawną dla firm.

Ulgi dla początkujących

Zakładając firmę możecie na początek skorzystać z ulg, jakie oferuje Wam ZUS. Na początek można skorzystać z ulgi na start, a po jej zakończeniu możecie też opłacać mały US i to przez okres dwóch lat. Czym więc jest preferencyjny ZUS? Otóż to nic innego jak obniżenie składki społecznej i w 2022 roku wynosi ona:

  • 285,71zł, w sytuacji, gdy wlicza się w nią dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe,
  • 263,59zł – w tym przypadku nie uwzględniania się składki chorobowej.

Jednocześnie nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z tzw. Małego ZUS-u. Trzeba spełnić określone warunki, a mianowicie przez okres ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej nie mogliście prowadzić działalności gospodarczej . Jednocześnie nie możecie świadczy usług na rzecz byłego pracodawcy i dotyczy to takich samych prac jakie wykonywaliście na etacie. Jeżeli macie jakieś wątpliwości, bądź któryś z przepisów jest dla Was niezrozumiały, to przypominamy, że brak wiedzy nie zwalnia z odpowiedzialności, dlatego pomoc prawna dla firm w takich sytuacjach jest niezbędna.

Prowadzenie księgowości na własną rękę czy korzystanie z usług profesjonalistów?

Prowadzenie firmy nie jest łatwe i to fakt niezaprzeczalny. Dlatego też trzeba szukać takich rozwiązań, które zapewnią efektywność w pracy, a przy tym jakość usług na tym nie ucierpi. Jako, że przedsiębiorcy muszą nadążać za konkurencją, ale i ją wyprzedzać, to czasu na prowadzenie księgowości jest już niewiele. A jak możecie się domyślić nie jest to łatwe. Dlatego też w myśl zasady, że trzeba sobie ułatwiać życie, a nie utrudniać, warto skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego. To spora oszczędność czasu, ale i pieniędzy, bo nie musicie obawiać się kar za brak ksiąg czy rachunków, bo o wszystko zadbają księgowi.

Reklama i nowoczesność

Skoro znacie już formalności, to musimy wspomnieć jeszcze krótko o tym, jak ważna jest reklama. Jednocześnie nie trzeba wcale wydawać na nią dużo, gdyż można skorzystać z możliwości jakie dają media społecznościowe. Przyda się strona internetowa. A jeżeli chcecie, aby Wasza firma uznawana była za nowoczesną, to pomyślcie nad wyborem systemu ERP.

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie