Strona główna Nauka Książki dla osób wysoko wrażliwych

Książki dla osób wysoko wrażliwych

przez Amelia
Osoby wysoko wrażliwe

Osoby określane przez psychologów jako osoby z wysoką wrażliwością emocjonalną (WWO, po angielsku HSP – highly sensitive person) odczuwają zewnętrzne bodźce silniej, są bardziej reaktywne i mają bardziej skomplikowane życie wewnętrzne. Termin ten został pierwszy raz użyty przez amerykańską psycholog Elaine Aron w latach 90 XX wieku. Według niej około 15-20% populacji to osoby wysoko wrażliwe. Wiele z tych osób nie do końca potrafi radzić sobie ze swoimi emocjami, a do lepszej kontroli nad nimi warto sięgnąć po literaturę. Oto kilka wartych uwagi pozycji dla osób z wysoką wrażliwością.

Wysoko wrażliwi – Elaine Aron (ang. The Highly Sensitive Person)

Napisana w 1996 roku książka przez Elaine Aron to świetne wprowadzenie do tematu i chyba najlepsza pozycja dla osób z WWO. Pomaga lepiej zrozumieć siebie i swoje myśli i stworzyć pełniejsze, bogatsze życie. 4.6/5 gwiazdek na Amazonie. 3.9/5 gwiazdek na Goodreads.

Mówili, że jestem zbyt wrażliwa – Bosco Federica

Nie jest to naukowe podejście do tematu jak w przypadku Elaine Aron, a bardziej subiektywne i osobiste spojrzenie na temat WWO. Łatwo się czyta, pozwala na uzyskanie nowej perspektywy.

Naucz się kochać wysoką wrażliwość. Ćwiczenia – Elaine Aron

Tym razem pozycja z ćwiczeniami dla osób wysoko wrażliwych. Z pomocą testów i ćwiczeń autorka pomaga zrozumieć jaką wrażliwość się posiada, jak lepiej poznać siebie i jak traktować swoją wrażliwość jako zaletę w życiu.

Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych – Petitcollin Christel

Książka z bardzo mieszanymi opiniami, z jednej strony z bardzo pozytywnym odbiorem, a drugim z dość negatywnym. Autorka dzieli ludzi na tych myślących lewą i prawą półkulą mózgową, książka jest pełna przesadnych stwierdzeń i wywyższa osoby wysoko wrażliwe nad inne. 3.3/5 gwiazdki na Goodreads.

The Highly Sensitive: How to Stop Emotional Overload, Relieve Anxiety, and Eliminate Negative Energy – Judy Dyer

Książka dostępna tylko po angielsku. 3.6 gwiazdki na Goodreads.

Wysoko wrażliwi i miłość – Elaine Aron

Książka o relacjach międzyludzkich, nie tylko między mężczyzną i kobietą. Pomaga lepiej zrozumieć siebie i partnera.

Przeczytaj też o

1 komentarz

Annie 17 lutego 2022 - 16:34

książki Elaine Aron bardzo mi pomogły, warto sięgnąć po którąś pozycję, nastrajają bardzo pozytywnie na życie

Odpowiedz

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie