Strona główna Sport Ile trwa mecz piłki nożnej?

Ile trwa mecz piłki nożnej?

przez Jakub Nowicki

Typowy profesjonalny mecz piłki nożnej składa się z dwóch połów po 45 minut regulaminowego czasu gry, a do każdej z połów sędzia może doliczyć kilka minut dodatkowej gry. W pierwszej połowie bywa to zazwyczaj 1-2 minuty, a w drugiej jest to najczęściej 3-4 minuty. Przerwa między obiema połowami meczu trwa 15 minut. W przypadku nadzwyczajnej sytuacji, typu kontuzja bramkarza (który nie może zejść z boiska) czy niestandardowe zachowania kibiców, sędzia może doliczyć nawet 5-15 minut dodatkowego czasu gry.

Sędzia może doliczyć czas w meczu piłki nożnej głównie ze względu na:

• zmiany zawodników w trakcie meczu
  • kontuzje zawodników, którzy są badani na boisku i/lub poza nim
  • marnowanie czasu (szczególnie jeśli robi to drużyna prowadząca w spotkaniu)
  • mnogość fauli, które powodują sporo przerw
  • opóźnienia ze względu na wideoweryfikację kluczowych momentów przez VAR (ang. Virtual Referee Assistant)
  • przerwy chłodzące (wprowadzone w niektórych rozgrywkach ze względu na pandemię koronawirusa)

Dodany czas w meczu jest sygnalizowany przez czwartego sędziego (technicznego), który na specjalnej tablicy sygnalizuje piłkarzom i widzom ilość dodatkowych minut w połowie.

Ile czasu rzeczywiście grają piłkarze podczas 90 minut?

Ile czasu z tych 90 minut + doliczony czas gry to rzeczywista gra w piłkę nożną? W odróżnieniu od innych sportów, np. piłki ręcznej (gdzie czas gry jest zatrzymywany), w piłce nożnej sędzia nie zatrzymuje upływającego czasu gry i na podstawie swoich obserwacji może dodać kilka minut do regulaminowego czasu gry. Według danych inStat zebranych przez CIES Football Observatory na podstawie rozgrywek w 37 europejskich ligach rzeczywisty czas gry to tylko 50-60% z 90 minut meczu, więc około 50 minut.

60,2% zanotowała Liga Mistrzów, niemiecka Bundesliga to 58,5%, hiszpańska La Liga to 55,5%, a najniższy wynik ma portugalska Primeira Liga – 50,9% czasu gry z 90 minut.

Dogrywki i rzuty karne w meczach pucharowych

W przypadku rozgrywek pucharowych, takich jak Liga Mistrzów, Liga Europy czy Mistrzostwa Świata/Europy w rundach pucharowych możliwa jest dogrywka. W przypadku remisu w ciągu regulaminowych 90 minut i braku rozstrzygnięcia zwycięzcy rozgrywana jest dogrywka w wymiarze czasowym 2 razy 15 minut. Przerwa w dogrywce w meczu piłki nożnej trwa 5 minut.

Jeśli mecz zostanie rozstrzygnięty w trakcie tej dogrywki na korzyść którejś z drużyn – mecz się kończy. Jeśli dalej wynik wskazuje na remis to sędzia zarządza konkurs rzutów karnych. W konkursie rzutów karnych obie drużyny wyznaczają 10 zawodników do strzelania według własnej kolejności. Rzut monetą decyduje, do której bramki karne będą strzelane i kapitan może wtedy wybrać czy jego drużyna rozpoczyna serię jedenastek. Rzut karne są rozgrywane wpierw do 5 strzałów, a jeśli dalej jest remis to wykonywane są kolejne pojedyncze karniaki, aż któraś drużyna przechyli szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Ekstremalnie długi mecz piłkarski, np. finał pucharu z dogrywką i rzutami karnymi może więc trwać 2×45 minut + 15 przerwy + dogrywka 2×15 minut + 5 minut przerwy + czas trwania rzutów karnych, czyli kolejne kilkanaście minut.