Strona główna Odzież Jak się ubrać do lasu? Survivalowe podstawy

Jak się ubrać do lasu? Survivalowe podstawy

przez Jakub Nowicki
rower w lesie

Chociaż wycieczki do lasu wielu osobom kojarzą się wyłącznie z przyjemnym spacerem, to w praktyce mogą też być doskonała szkołą przetrwania. Survival to coś, co interesuje coraz więcej osób w każdym wieku. Jednak aby przetrwać w lesie, należy dobrze się do tego przygotować. Od czego zacząć?

Artykuł sponsorowany

Jaką odzież wybrać do lasu?

Kilkudniowa wyprawa do lasu wymaga właściwego przygotowania. Podstawą jest bielizna termoaktywna oraz kolejne warstwy odzieży, w tym:

  • swetry i polary do lasu;
  • spodnie trekkingowe;
  • kurtki typu softshell, zapewniające odpowiednią ochronę przed wiatrem i deszczem;
  • skarpetki.

W lesie sprawdzą się odpowiednie, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, a jednocześnie wygodne buty, czapka na głowę – w zależności od pory roku powinna ona zabezpieczyć głowę przed udarem cieplnym lub zapewnić właściwą ochronę przed utratą ciepła. Dobrym rozwiązaniem jest wybór odzieży z tzw. membraną, która zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed wiatrem i deszczem. Bluzy i polary wyposażone w membranę pomagają też odprowadzać wilgoć. Produkty polecane do przetrwania w lesie cechują się dodatkowym wzmocnieniem materiału zewnętrznej warstwy.

O czym pamiętać wybierając odzież na survival?

Najważniejszą cechą odzieży jest wytrzymałość. Solidny materiał, który nie łatwo jest uszkodzić czy rozciąć to podstawa, warto jednak dokładnie sprawdzić szczegółowe parametry, bo to od nich zależy odpowiedni komfort cieplny oraz stopień ochrony przed wiatrem, chłodem czy deszczem. Ubiór na wyprawę do lasu powinien zapewniać ochronę przed nawet najtrudniejszymi warunkami atmosferycznymi i terenowymi

Wybierając garderobę, pod uwagę należy wziąć porę roku, miejsce wyprawy. Odzież musi być nie tylko dopasowana do panujących warunków, opadów, temperatury itp., istotna jest także kolorystyka. Przyjmuje się, że powinna ona zostać dopasowana do otoczenia. W lesie najlepiej sprawdzą się ciemne ubrania, wszystko po to, aby zapewnić sobie odpowiedni kamuflaż i nie wyróżniać się.

Duże znaczenie ma także rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest odzież. Planując intensywną aktywność, trzeba pamiętać, że w czasie wysiłku organizm męczy się, początkowo temperatura ciała może mocno wzrastać, powodując przegrzanie, jednak z czasem dochodzi do wychłodzenia. Dlatego tak ważne jest, aby materiał, z jakiego wykonana jest odzież do lasu, zapewniała maksymalną termoregulację, przepuszczała powietrze, a jednocześnie pozwalała odprowadzać nadmiar potu.

Przydatne akcesoria

Udając się do lasu, warto zadbać nie tylko o odpowiednie ubranie, ale również inne akcesoria. Jeśli wycieczka będzie dłuższa niż jednodniowa, konieczny będzie namiot oraz śpiwór, ale to nie jedyne gadżety. Niezbędne będą również naczynia, w tym sztućce, ostry nóż – świetnie sprawdzi się składany scyzoryk. Warto zabrać ze sobą również apteczkę z podstawowym wyposażaniem. Ze względu na specyfikę wędrówki powinny się w niej znaleźć sterylne gaziki, bandaż, specyfik pozwalający na odkażanie ran, a także leki przeciwbólowe, lateksowe rękawiczki, temblak, węgiel aktywowany czy np. tabletki uzdatniające wodę. Dobrym rozwiązaniem jest także koc NRC oraz opaska elastyczna.

Na wyprawę warto wyruszyć, posiadając również naładowaną latarkę, a jeśli jest ona na tradycyjne baterie lub wielokrotnie ładowane akumulatory, dobrze jest zabrać zapasowy komplet. Obowiązkowym wyposażeniem będzie też źródło ognia, zamiast klasycznych zapałek lepiej jest zabrać zapałki sztormowe, które są wodoodporne, zapalniczkę (gazową lub benzynową).

Żeby nie zabłądzić, warto zabrać ze sobą także kompas i mapę, szczególnie jeśli podczas pobytu planowany jest prawdziwy survival, bez nowoczesnych rozwiązań. Na kilkudniowy pobyt w lesie warto zabrać ze sobą także siekierę, maczetę lub składaną piłę, które ułatwią przetrwanie. Ciekawym rozwiązaniem są też dodatkowe gadżety, takie jak ultradźwiękowe odstraszacze czy inne środki chemiczne chroniące przed owadami.

Przeczytaj też o

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie