Strona główna Sport Jaką rakietę do tenisa wybrać? Poradnik + ranking

Jaką rakietę do tenisa wybrać? Poradnik + ranking

przez Jakub Nowicki
Wybór rakiety do tenisa

Tenis ziemny nie jest popularnym sportem w Polsce, ale nie brakuje osób, które sięgają po rakietę i piłkę. Stanowi to świetny sposób na trening całego ciała. Mogłoby się wydawać, że zakup rakiety tenisowej nie ma większego znaczenia, wystarczy wyposażyć się w pierwszy lepszy model, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Rakieta powinna być dopasowana do użytkownika. Jest wiele kwestii, na które należy zwracać uwagę przy jej wyborze. Znaczenie ma między innymi staż gracza. Inna rakieta sprawdzi się dla osoby początkującej niż mającej już doświadczenie. Na szczęście obecnie można liczyć na ogromne wybór, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Jaki rozmiar rakiety do tenisa będzie odpowiedni?

Istotną kwestią przy wyborze rakiety do tenisa ziemnego jest jej długość. Im będzie ona dłuższa, tym gorzej, bo trudniej nią operować. Jak wiadomo, gracz musi mieć jak najlepszą kontrolę nad rakietą, jeśli chce uzyskać świetne wyniki. Trzeba też pamiętać o tym, że zbyt duża rakieta mocno obciąża nadgarstek, przyczynia się do szybkiego męczenia. Ma to szczególne znaczenie dla osób początkujących, który nie wyrobiły jeszcze chwytu. Jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z tenisem ziemnym, to należy sięgnąć po rakietę mającym 27 cali. Na większy model mogą pozwolić sobie osoby z doświadczeniem. W przypadku rakiety dla dziecka należy mieć na uwadze jego wzrost. Optymalny będzie model 23-calowy. Waga rakiety także ma znaczenie. Dla pań przeznaczone są lżejsze rakiety, czyli o wadze mniej więcej 270g. Na początek rakieta powinna być lekka, łatwiej nią zmieniać kierunek odbicia piłki

Przy wyborze rakiety do tenisa należy mieć na uwadze, z jakiego została ona wykonana materiału. Najtańsze są modele aluminiowe, ale niska cena i lekkość to nie jedyne zalety. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele z włókna szklanego. Najlepsze są rakiety z twaronu i kevlaru, ale niestety trzeba sporo za nie zapłacić. Godna polecenia na początek będzie rakieta z grafitu, trwała, lekka, sztywna, wygodna, nieprzenosząca drgań. Zawsze powinno się mieć na uwadze grubość ramy i jej sztywność. Jeśli komuś zależy na dynamicznej grze, to powinien wybrać sztywną rakietę, która zapewnia szybkie i dalekie odbicia piłek. Łatwiejsza w kontrolowaniu będzie jednak rakieta z bardziej elastyczną ramą. Można liczyć na mniejsze ryzyko kontuzji. Nie bez znaczenia jest także balans, na początek powinien być neutralny. Podczas zakupu rakiety do tenisa ziemnego należy zwracać uwagę również na rączkę i przeplot.

Jak dobrać rozmiar rączki tenisowej w rakiecie?

Rozmiar rączki od rakiety tenisowej (tak zwany grip) to niezwykle istotna sprawa przy wyborze rakiety do gry. W sklepach internetowych i naziemnych znajdziemy rakiety o rozmiarze rączki od 4 cali (oznaczenie europejskie 0) do 4 i 5/8 cala (oznaczenie eu = 5)

Tabela rozmiaru rączki tenisowej (grip)

Europejskie oznaczenieAmerykański oznaczenie w calach
0 (czasami jako L0 lub G0)4 cale
14 1/8 cala
24 1/4 cala
34 3/8 cala
44 1/2 cala
54 5/8 cala

Najprostszy sposób na sprawdzenie czy rakieta ma dla nas odpowiedni rozmiar rączki to chwycenie jej do ręki i sprawdzenie czy kciuk nie dotyka naszych innych palców. Jeśli nie, to teoretycznie idealna dla nas rakieta pozwoli nam na włożenie w tę przerwę między kciukiem a pozostałymi palcami, palca od drugiej ręki.

Jaką rakietę wybrać do tenisa ziemnego? Ranking tanich rakiet

Godna polecenia będzie rakieta tenisowa Babolat Pure Aero, która świetnie sprawdza się dla osób młodych i niewysokich. Jej waga to zaledwie 250 g, a długość wynosi 66 cm. Cechuje się aerodynamicznym kształtem i lekkością. Będzie dobrym wyborem także dla nastolatków. Płynny zamach to kolejny plus. Na uwagę zasługuje także dobra rotacja piłki dzięki zastosowaniu otwartego układu strun i przelotek o podłużnym kształcie. Do produkcji tego modelu rakiety użyto grafitu, czyli materiału wyróżniającego się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wiele osób doceni także pewny chwyt, brak problemów z wyślizgiwaniem się rakiety z dłoni.

Kolejną pozycję będzie rakieta tenisowa Wilson Clash 100, po którą mogą śmiało sięgać nawet doświadczeni gracze. Jeśli ktoś szuka rakiety, które pozwoli na uzyskanie jeszcze bardziej precyzyjnych odbić, to warto zainteresować się tym akcesorium. Ma długość 27 cali i waży 295 g. Oczywiście osoby początkujące również mogą zdecydować się na rakietę tenisową Wilson Clash 100. Jest to model uniwersalny, większość osób powinna być zadowolona. Rakieta będzie odpowiednia podczas treningów i turniejów.

Bardzo ważne dla graczy jest to, że pozwala na zachowanie pełnej kontroli. Do jej produkcji użyto grafitu, można liczyć na mniejsze narażenie na drgania. Wstrząsy będą amortyzowane, przez to użytkownik nie odczuje ich w dużym stopniu na rączce. Uderzenia piłki staną się mocne, co stanowi kolejną zaletę. Rakieta tenisowa Wilson Clash 100 jest bardzo elastyczna, dobrze się zgina. Można też liczyć na stabilność i łatwe manewrowanie, co przekłada się na komfort gry.

Godna polecenia rakietą unisex jest Head Graphene XT Radical MP, mogą jej używać tenisistki i tenisiści. Do zalet zalicza się trwałość, dużą wytrzymałość, dynamiczne uderzenia, łatwe manewrowanie. Rakieta może być używana nawet podczas intensywnych treningów. Godny polecenia będzie także model Babolat Pure Drive Lite GT 3, który cechuje się bardzo dużą mocą uderzenia, świetnym tłumieniem drgań. Na uwagę zasługuje też rakieta tenisowa Artengo TR960 ze względu na łatwe manewrowanie, niepodatność na odkształcenia, bezproblemowe nadawanie rotacji.

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie