Podwyższone grządki (zwane także podniesionymi grządkami) to sposób uprawy roślin, który w ciągu ostatnich lat zyskał wielką popularność w przydomowych ogrodach. Takie rozwiązanie ze względu na rozliczne zalety wybiera wielu – zarówno początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Można je zrobić samemu, ale też możliwe jest kupienie gotowych konstrukcji. Co warto wiedzieć na ten temat?
Podwyższone grządki – podstawowe informacje
Przede wszystkim należy odpowiedzieć dobie na pytanie o to, czym właściwie są podwyższone grządki. Są to specjalnie przygotowane konstrukcje w formie skrzyń wypełnionych ziemią. Skrzynie mają tylko ściany boczne, a więc grządka nie jest w żaden sposób oddzielona od podłoża. Najczęściej stosuje się konstrukcje o wysokości 40-60 cm, choć zdarzają się niższe i wyższe – zależy to przede wszystkim od preferencji. Szerokość grządek powinna być dobrana tak, by umożliwić swobodny dostęp do uprawianych na nich roślin.
Najważniejsze zalety uprawy na podwyższonych grządkach
Dużą zaletą uprawy na podwyższonych grządkach jest wygoda. Brak konieczności schylania się podczas zabiegów pielęgnacyjnych sprawia, że jest to świetne rozwiązanie również dla osób starszych i niepełnosprawnych. Grządka taka nagrzewa się nieco szybciej od gruntu, a więc wzrost roślin jest efektywniejszy. Należy przy tym pamiętać, że ziemia w skrzyniach nieco szybciej wysycha, a więc konieczne jest częstsze podlewanie. Z drugiej strony konstrukcje tego typu umożliwiają lepszą kontrolę nad wilgotnością podłoża – zwłaszcza w miejscach, w których poziom wód gruntowych jest wysoki. Można wypełnić je ziemią dowolnie przygotowaną, idealnie dobraną do planowanej uprawy. Grządki takie są oprócz tego po prostu bardzo estetyczne i świetnie wkomponują się w architekturę ogrodu.
Jak zrobić podwyższone grządki?
Zrobienie podwyższonych grządek nie jest trudne. W pierwszej kolejności trzeba przygotować miejsce. Z wybranego obszaru usuwa się darń i robi płytki wykop – nie głębszy niż 30 centymetrów. Następnie ustawia się boki grządek. Najczęściej wykonuje się je z odpowiednio zaimpregnowanych (nietoksycznym preparatem) desek, ale mogą być zrobione właściwie ze wszystkiego, co jest wystarczająco trwałe i stabilne. Na dnie wykopu umieszcza się warstwę połamanych gałęzi, która zapewni odpowiednie napowietrzenie grządki. Następnie należy wysypać warstwę kompostu, obornika, albo dowolnego innego materiału organicznego, który dostarczy roślinom składniki odżywcze. Pozostałą przestrzeń (większość objętości grządki) wypełnia się przygotowaną w tym celu ziemią. Warto sprawdzić kurs projektowania ogrodów na stronie PrezentMarzen.
Gdzie można kupić podwyższone grządki?
Podwyższone grządki można też po prostu kupić. W sklepach dostępne są konstrukcje wykonane z drewna i z tworzyw syntetycznych. Znaleźć je można w większości dobrze zaopatrzonych sklepów ogrodniczych, a także w popularnych marketach budowlanych posiadających również działy ogrodnicze. Ceny wahają się od stu do kilkuset złotych, w zależności od wielkości grządki.
Sklepy, w których kupimy podwyższone grządki:
- Leroy Merlin
- OBI
- Castorama
- lokalne sklepy ogrodnicze
- internetowe sklepy ogrodnicze
- Allegro