Strona główna Biznes Sytuacja ekonomiczna Norwegii w 2015

Sytuacja ekonomiczna Norwegii w 2015

przez Jakub Nowicki
Norwegia - ekonomia kraju

Populacja Norwegii to 5,1 miliona ludzi, PKB wynosi 280 miliardów dolarów, wzrost ekonomiczny 0,8%, PKB per capita to 54 950 dolarów. Bezrobocie w Norwegii to 3,5%, inflacja wynosi 2,1%, a bezpośrednie inwestycje zagraniczne to 9,3 miliarda dolarów.

Rząd i gospodarka Norwegii

Norwegia jest członkiem NATO od 1949 roku. Obywatele norwescy dwukrotnie głosowali przeciw wejściu w struktury Unii Europejskiej, ale Norwegia jest członkiem EFTA. Premier Erna Solberg z Partii Konserwatywnej została mianowana na to stanowisko w październiku 2014 roku, aby przewodzić mniejszościowej centroprawicowej koalicji w rządzie. Rząd Solberg obiecał obniżyć podatki, zmniejszyć poleganie na produkcji ropy, zwiększyć inwestycje w infrastrukturę i ograniczyć imigrację. Norwegia jest jednym z najbogatszych krajów świata. Ryby, metal i ropa i największe towary eksportowe w tym skandynawskim kraju. Norwegia oszczędza znaczną część dochodów z sektora naftowego, w tym dywidendy z częściowo państwowej firmy Statoil, a także z podatków od firm naftowych i gazowych działających na terenie kraju – wszystkie te pieniądze gromadzone są w rządowym projekcie Government Pension Fund-Global.

Prawo w Norwegii

Norwegia jest pod względem prawa jednym z najlepszych krajów świata. Ugruntowane środki antykorupcyjne wzmacniają nacisk kultury na uczciwość rządku. Sądownictwo jest w pełni niezależne, a system sądowniczy działa uczciwie na poziomie lokalnym i krajowym. Prywatne prawa własności są dobrze chronione, a umowy handlowe rzetelnie wprowadzane w życie.

Podatki w Norwegii

Najwyższa indywidualna stawka podatku dochodowego wynosi w Norwegii 47,8%, a najwyższy podatek od osób prawnych (podatek korporacyjny) to 27%. Inne podatki obejmują podatki od wartości dodanej (podatek VAT), podatek od majątku netto i podatki ekologiczne. Całkowite obciążenie podatkowe wynosi 42,2% krajowej gospodarki. Wydatki publiczne wynoszą 43,3% krajowej produkcji, a dług publiczny równa się 30% PKB.

Przepisy, koszty działalności w Norwegii

Wydajne i przejrzysty model biznesowy państwa wspiera rozwój sektora prywatnego. Rozpoczęcie działalności gospodarczej kosztuje około 1% średnich rocznych zarobków w Norwegii, trzeba też przejść przez cztery procedury biurokratyczne. Pozapłacowe koszty zatrudnienia (pracy) pracowników są wysokie, ale odprawy nie są na zbyt wysokim poziomie. Stabilność monetarna jest na dobrym poziomie, chociaż rząd dotuje wiele projektów związanych z odnawialną energią elektryczną.

Wolny rynek, inwestycje w Norwegii

Średnia stawka celna w Norwegii wynosi 0,3%, ale sektor rolny jest dotowany i chroniony przed konkurencją. Istnieje kilka rządowych barier w stosunku do handlu zagranicznego i inwestycjom ale zagraniczni inwestorzy są traktowani na równi z lokalnymi. Dobrze rozwinięty system finansowy oferuje szeroki wachlarz usług. Sektor bankowy jest na ogół dobrze skapitalizowany. Państwo jest właścicielem największych instytucji finansowych.

Powyższe zdjęcie jest autorstwa Randi Hauskena na licencji CC 2.0 – https://www.flickr.com/photos/randihausken/4942435461/

Artykuł powstał we współpracy z blogiem KsięgujZNami.pl.

Przeczytaj też o

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie