Strona główna Finanse Jak wybrać odpowiedni bank dla siebie?

Jak wybrać odpowiedni bank dla siebie?

przez Jakub Nowicki

Jeśli rozważasz przejście do jednego z wielu banków w Twojej okolicy, aby przechować pieniądze, masz wiele opcji do wyboru. Gdy nadchodzi moment wybrania nowego banku, musisz rozsądnie rozważyć wszystkie opcje, pomyśleć o tym, co musi oferować bank i zrobić małe rozeznanie. Przykładowo, wolałbyś wykonywać wszystkie operacje bankowe w jednym miejscu? Czy obecny bank lub instytucja finansowa pobiera za dużo za usługi bankowości online lub bankomaty? Instytucja finansowego każdej osoby jest inna, więc niezbędnym jest znalezienie właściwego banku, który oferuje takie usługi, jakich oczekujesz. Z ludzi z niskimi zarobkami do tych zarabiających krocie, małych firm do indywidualnych, każda instytucja oferuje inne usługi, więc to od Ciebie zależy zrobienie rozeznania i określenia, co jest dla Ciebie istotne.

Po pierwsze, powinieneś przejrzeć swoje poprzednie miesięczne wyciągi z konta. Niektóre banki mogą pobierać wygórowane kwoty prowizji i za płatności, więc po prostu niekiedy się przepłaca. Czy czujesz, że płacisz odpowiednią kwotę za wykonywane przez Ciebie operacje ? Niestety ukryte opłaty są trendem w bankowości. Bankomaty są właśnie takim miejscem dla takich opłat. Banki normalnie pobierają prowizję miesięczną za łatwość i komfort wypłaty pieniędzy z bankomatów, a ponadto możesz płacić nawet dodatkową prowizję w samej maszynie. Niektóre pobierają większe opłaty niż inne, więc powinieneś o tym wiedzieć i pamiętać, gdy rozglądasz się za nowym bankiem.

Z jakiego rodzaju usług korzystasz najczęściej?  Podczas gdy wiele banków reklamuje wachlarz swoich usług, jeśli potrzebujesz tylko konta czekowego i dostępu do usług bankowości elektronicznej, te usługi reklamowane przez banki mogą być nieprzydatne dla Ciebie. Chodzi o to, czego najbardziej potrzebujesz, a nie o to, co banki chcą od swoich klientów.

Lokacja jest kolejnym ważnym kryterium przy wyborze banku. Po tym, jak zadeklarowałeś, jakie masz potrzeby związane z finansami, musisz pomyśleć o lokalizacji oddziałów i bankomatów. Jeśli używasz wyłącznie bankowości elektronicznej, bezpośrednich wpłat i kart debetowych w większości transakcji, wtedy lokalizacja nie jest największym problemem.  Pomyśl, jak często odwiedzasz oddział banku? Jeśli korzystasz z bankomatów regularnie, to sprawdź, czy Twój bank ma odpowiednią liczbę swoich własnych bankomatów w miejscach, w których często przebywasz. Warto zadbać o korzyści skali.

Jeśli przychodzi moment wybrania odpowiedniego banku, rozważ wszystkie dostępne opcje. Wybierz to, co Ci najbardziej odpowiada i pod kątem poprzednich miesięcznych wyciągów z konta. Przemyśl dokładnie to, jakie usługi mają dla Ciebie fundamentalne znaczenie przy korzystaniu z rachunku bankowego.

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie