Obecna w każdym domu, niemal niezbędna w codziennym życiu – lodówka to urządzenie, którego powstanie zmieniło życie dziesiątków ludzi. Po tysiącleciach, w ciągu których przechowywanie jedzenia było niezwykle trudnym zadaniem, nareszcie nadszedł czas, gdy udało się wydłużyć termin jej zdatności do spożycia. Zmiany te można uznać tylko za pozytywne!
Kiedy powstała lodówka?
Pierwsze lodówki powstały w Australii, zaprojektowane i zbudowane przez drukarza, Jamesa Harrisona w 1862 roku. Wymyślił on i opatentował metodę schładzania ścianek przy pomocy eteru. Na podobny pomysł prawie dekadę później wpadł bawarski inżynier, Carl von Linde, często mylnie uważany za twórcę pierwszej prawdziwej chłodni. Pierwsze szerokie zastosowanie wynalazek zarówno Harrisona, jak i von Lindego, znalazł w… browarze! Pomysł na schłodzenie pomieszczenia bez względu na zewnętrzne warunki atmosferyczne pozwalał na fermentowanie piwa nie tylko w chłodnych porach roku, ale też w trakcie upalnego lata czy ciepłej wiosny.
Stopniowo na rynku komercyjnym pojawiać się też zaczęły lodówki elektryczne, działające na innej zasadzie, niż analogowe, wypełnione chłodzącymi gazami czy płynami. Pierwsza lodówka elektryczna do sprzedaży trafiła w 1913 roku w Chicago. Niestety, okazała się falstartem i nie osiągnęła nigdy sukcesu komercyjnego. Ten należał bowiem do firmy Electrolux, której trzydzieści lat później udało się stopniowo wprowadzić chłodziarki do praktycznie każdego prywatnego domu.
I co dalej z lodówkami?
Nowoczesne lodówki domowe daleko odeszły już od swoich dziewiętnastowiecznych pierwowzorów. Budowane przy użyciu nowoczesnych technologii i materiałów uzupełnione są w coraz większą liczbę udogodnień i pomocy, przydatnych w codziennym funkcjonowaniu. Coraz popularniejsza w domach staje się duża lodówka side-by-side. Wyposażona w zewnętrzną kostkarkę oraz podwójne drzwi pozwala na przechowywanie bardzo dużej liczby produktów, zarówno w chłodziarce, jak i w zamrażarce. Wyposażona zwykle w system energooszczędny A++ znacznie obniża roczne zużycie energii elektrycznej i to pomimo swoich gabarytów. Trzeba jednak pamiętać, że lodówka side-by-side to nie rozwiązanie do małego mieszkania. Ze względu na swoją budowę zajmuje bardzo dużo miejsca, przez co zamiast radości przynieść może najwyżej irytację. W małych mieszkaniach znacznie lepiej sprawdzą się niewielkie urządzenia, dostosowane gabarytami do pomieszczenia.