Strona główna Praca Jak wyrobić kartę CSCS?

Jak wyrobić kartę CSCS?

przez Jakub Nowicki

Tajemniczo brzmiący skrót CSCS to nazwa karty stanowiącej istotny dokument przydatny wszystkim starającym się o lepszy start w sektorze budowlanym na brytyjskim rynku pracy. Pełna wersja CSC to Construction Skills Certification Scheme. Posiadanie tego typu „papieru” daje szereg rozmaitych udogodnień. O tym, co zrobić, aby go mieć dowiesz się bezpośrednio z naszego internetowego poradnika. Więcej poniżej.

Gwarancja kwalifikacji do pracy w Wielkiej Brytanii

Dysponowanie wspomnianą we wstępie naszego artykułu kartą CSCS to w pewnym sensie dowód na to, iż mamy właściwe uprawnienia oraz umiejętności wymagane do rozpoczęcia pracy zarobkowej w angielskiej branży budowlanej. To świadectwo naszego stosownego przygotowania zawodowego. Ten, kto posiada charakteryzowany dokument, zyskuje przewagę w zakresie efektywnych poszukiwań konkretnego, dobrze płatnego zajęcia w dziedzinie szeroko rozumianego budownictwa na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Najpierw nauka

By móc pochwalić się przed potencjalnym pracodawcą posiadaniem karty CSCS, trzeba ją sobie wyrobić, przechodząc w tym celu skrupulatnie opracowany proces. Niestety, aby dopełnić go i zrealizować w pełni, trzeba wybrane formalności załatwić poza granicami naszego kraju. Wyrobienie CSCS na obszarze Polski w całości, nie jest realne. Jaką drogę kandydat do tego typu uprawnień powinien przemierzyć? Otóż zacząć należy od nauki. Na pierwszy rzut niezbędne jest opanowanie ściśle określonej wiedzy. Najniższym stopniem jest zielona karta, a jej zdobycie nie zalicza się do wyjątkowo trudnych. Ażeby ją otrzymać, wystarczy z powodzeniem podejść do jednego z kursów QCF Level 1, CITB (HSA), IOSH, czy też SQCF Level 4. Ci, którzy zdadzą powyższe szkolenia, uzyskują automatycznie certyfikat, a on staje się jednocześnie przepustką do szybszego wyrobienia sobie karty CSCS. Dla niezorientowanych lub wahających się z ostatecznym podjęciem decyzji o tym, czy fatygę związaną z kursem rozpocząć, ważna informacja – szkolenia wcześniej wymienione coraz częściej organizowane są w Polsce, a odpowiedzialność za ich przygotowanie biorą na siebie firmy prywatne, które ułatwiają kursantom ubieganie się o pracę w UK. Co więcej, należy również mieć świadomość, iż omawiany typ szkoleń jest naprawdę krótki w porównaniu z wielorakimi innymi kursami zawodowymi kończącymi się pozyskaniem stosownych uprawnień. Niekiedy ośrodki szkoleniowe ograniczają zajęcia w ramach szkolenia zaledwie do jednego dnia! Jest też wygodna alternatywa dla najbardziej zapracowanych- opcja przygotowania się do testu online.

Później egzamin na kartę CSCS

Jeżeli kursant zakończy proces przyswajania niezbędnej wiedzy, musi podejść do egzaminu. Mimo tego, iż samo szkolenie odbywa się w naszym kraju, ostateczne sprawdzenie umiejętności ubiegającego się o wyrobienie karty CSCS następuje zagranicą. W języku polskim można zaś sporządzić wniosek o egzamin. Później starający się o „papier” wyjeżdża do Wielkiej Brytanii, a tam zgłasza się do jednego z aż 150 różnych placówek, w których przeprowadzany jest egzamin na kartę CSCS po polsku. Nie jest to jednak egzamin bezpłatny. Trzeba zapłacić około 20 funtów za rejestrację, następnie rozpoczyna się szereg formalności koniecznych do załatwienia jakie pojawiają się bezpośrednio po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu.

Wymagane do zrealizowania

Po dobrze zdanym egzaminie, szkolący się składa wniosek. Do wyboru ma – Craft & Operative Application Form, Professionally Qualified Person Application Form i Technical lub Supervisor or Manager Application Form. Do formularza dołącza się zdjęcie w formacie paszportowym, a także potwierdzenie zakończonego sukcesem wyniku testu – najczęściej wystarczy kopia. Po skompletowaniu dokumentów, pracę rozpoczynają urzędnicy. Przeważnie czeka się jakieś dziesięć dni od dnia wpłynięcia wniosku. Po tym czasie następuje wydanie karty CSCS, co kosztuje 30 funtów. Dokument dociera do nas drogą pocztową- na podany wcześniej adres korespondencyjny.

Więcej informacji o egzaminie na kartę CSCS znajdziesz na stronie http://testycscs.pl/

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie