Strona główna Odzież Domki ogrodowe i wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Domki ogrodowe i wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

przez Jakub Nowicki

W dzisiejszych czasach wiele ludzi przebywa wśród natury, gdzie mogą spędzić dobrze czas, porządnie odpocząć oraz odnaleźć wewnętrzny spokój. Nawet ci, którzy nie wyobrażają sobie życia z dala od miasta znajdują radość w spędzeniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. To, dlatego relaks w ogrodzie staje się coraz bardziej popularny. Co więcej, ci sami ludzie nie mają zamiaru nawet sadzić owoców i warzyw w swoim ogródku, chcą go używać tylko do wypoczynku. Warto dodać, że współczesny ogród znacznie różni się od tych tradycyjnych sprzed wielu lat.

Jak zacząć budowę domku ogrodowego?

Zazwyczaj wszystko zaczyna się od marzenia o ucieczce z miasta na jakiś czas oraz posiadaniu własnego miejsca wśród natury. Wtedy może zrodzić się wiele pomysłów, jak osiągnąć swój cel. Jednym z najlepszych sposobów na jego realizację jest ogród, a domki ogrodowe będą kolejnym jego bardzo ważnym elementem. Większość czasu w ogrodzie faktycznie spędza się na świeżym powietrzu, ale bez miejsca do spania lub ukrycia się przed niespodziewanym deszczem nie czulibyśmy się zbyt komfortowo. Oczywiście, przed rozpoczęciem prac budowlanych należy wybrać odpowiednie miejsce i działkę – i zdecydowanie nie musi znajdować się ono w zatłoczonych ogrodach osiedlowych. Teraz bardzo popularne jest osiedlanie się gdzieś dalej niż w zwykłych miejscach w ogrodzie. Najważniejsze jednak jest znalezienie miejsca, w którym będziesz mógł dobrze spędzić czas.

Później możesz ocenić sytuację i doprecyzować własną wizję, ponieważ świeżo kupiona działka może być już gotowa do eksploatacja lub całkowicie nieprzygotowana. W tym drugim przypadku trzeba będzie włożyć sporo wysiłku, aby nasz kawałek ziemi stał się wymarzoną przestrzenią do spędzania wolnego czasu. W tym momencie może pojawić się pytanie, czy domki na działkę i ich budowa powinna być priorytetowym zadaniem, czy też w pierwszej kolejności należałoby zadbać o inne rzeczy, takie jak infrastruktura działki? Obydwie opcje mają swoje zalety. Jeśli teren jest dobrze utrzymany, możesz od razu rozpocząć prace budowlane. W innym przypadku warto najpierw zadbać o swoje otoczenie; chyba, że się nie spieszysz i planujesz poświęcić na to więcej czasu. W takim razie będziesz również potrzebować miejsca do spania lub przynajmniej do odpoczynku po całym dniu pracy.

Bardzo ważne jest również, aby pamiętać o swojej osobistej wizji, która od czasu do czasu może się zmieniać. Niektórzy ludzie chcą mieć przestrzeń, w której mogliby bez wysiłku odpocząć. Z drugiej strony, inni wolą bardziej aktywne spędzanie swojego wolnego czasu, a nawet chętnie wykonują jakąś pracę fizyczną, na przykład uprawę warzyw – własne warzywa będą smakować inaczej niż te sprzedawane w supermarketach. Dlatego już na samym początku powinieneś zdecydować, jak będzie wyglądał Twój przyszły ogród i jaki będzie dla niego najbardziej odpowiedni domek ogrodowy.

Jaki jest najlepszy rozmiar domku ogrodowego?

Wiele zależy od Twoich potrzeb, choć takie domy z reguły są dość kompaktowe. Jednym z głównych powodów jest to, że powierzchnia podwórka jest ograniczona, więc ludzie wolą mieć więcej miejsca na zewnątrz. Co więcej, w zasadzie cały wolny czas na działce i tak spędza się na świeżym powietrzu, więc do budynku wchodzisz tylko przy złej pogodzie lub aby się przespać. Niektórzy nie planują nawet nocować w swoim ogródku, więc na pewno nie trzeba rozważać większych budowli, wystarczą jedne z mniejszych.

Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie zastanów się, ile osób będzie spędzać czas w Twoim ogrodzie, czy planujesz zostać w nim dłużej i czy przyjedziesz do niego na przykład tylko na pół dnia. Kto wie, może stanie się on wyjątkową letnią i weekendową rezydencją? W takim przypadku, Twój domek ogrodowy powinien mieć odpowiednią wielkość, aby wygodnie było w nim mieszkać. Jednak zdecydowanie nie ma potrzeby budowania konwencjonalnego domu – wystarczy mieć jedną większą część wspólną (ludzie zwykle lubią spędzać czas razem nawet, jeśli grupa jest duża) i jeden lub kilka mniejszych pokoi. Jeśli natomiast nie planujesz mieć wielu gości, domki ogrodowe mogą być jeszcze bardziej kompaktowe.

Podejmując decyzję weź pod uwagę, że ceny domów zależą od ich wielkości. Jeśli, jednak planujesz dłużej mieszkać w swoim domku ogrodowym, nie powinieneś być też zbyt skąpy. W przypadku, gdy kompaktowa opcja jest dla Ciebie absolutnie wystarczająca, powinieneś rozważyć jej wybór, ponieważ nie będzie zbyt kosztowna. Jest to bardzo wskazane, jeśli planujesz odwiedzać swój ogród tylko w ciepłe i słoneczne dni, kiedy większość czasu zamierzasz przebywać na zewnątrz, aby pobyć trochę bliżej natury.

Jak stworzyć malownicze środowisko?

Rzadko wyobrażamy sobie nowoczesny ogród w postaci ogródka warzywnego i drzew owocowych. Taka przestrzeń jest zazwyczaj bardziej skoncentrowana po prostu na dobrej zabawie, nie robieniu zbyt wiele i relaksowaniu się, niż na zbiorach. Dlatego, warto zastanowić się nie tylko nad praktycznością, ale także nad tym, jak pielęgnować piękno, które Cię uszczęśliwi i sprawi, że Twój ogród stanie się ucieczką od rzeczywistości. Jeśli chcesz tego doświadczyć, będziesz musiał włożyć sporo wysiłku, aby osiągnąć oczekiwany rezultat. Co więcej, domki ogrodowe wnoszą bardzo dużo  do ostatecznego wizerunku działki, dlatego wiele osób wybiera kompaktowe, idealnie komponujące się z naturą domki na działkę.

drewniany domek ogrodowy

Najłatwiej będzie, jeśli zastanowisz się nad wszystkim wcześniej i będziesz miał jasną wizję wymarzonej przestrzeni. Czasami, jednak trudno jest wszystko zaplanować z wyprzedzeniem i o wiele łatwiej jest podejmować decyzje, gdy widzisz już częściowe rezultaty. A jest to niekoniecznie coś negatywnego. W takim przypadku najlepiej robić wszystko powoli i na każdym kroku oceniać, jak wyniki naszej pracy pasują do otoczenia i co jeszcze można zrobić. W ten sposób krok po kroku stworzysz przestrzeń swoich marzeń.

Przy formowaniu terenu punktem wyjścia może być piękny trawnik, zwłaszcza jeśli nie planujesz żadnej większej budowy lub innych prac, które by go zrujnowały. To z pewnością odmieni wygląd podwórka. Domki ogrodowe również będą inaczej się prezentowały w takim otoczeniu. Dość często na początku warto zadbać również o żywopłot lub płot – szczególnie, jeśli masz sąsiadów i chcesz trochę prywatności. Następnie możesz zająć się kolejnymi pracami. Należy pamiętać, że głównym akcentem mogą być różne rośliny, drzewa lub kwiaty, a wszystkie inne detale można do nich dopasować. Wiele osób chce spędzać czas na łonie natury z różnych powodów. Dlatego tworząc przytulną przestrzeń nie należy o nich zapominać, ponieważ po ucieczce z miasta niezwykle przyjemnie jest spacerować po trawie, a nie po chodniku.

Główna zasada wystroju wnętrz – mniej znaczy więcej

Na pewno słyszeliście to powiedzenie, a w tym przypadku pasuje ono bardziej niż gdziekolwiek wcześniej, ponieważ wiele osób zwyczajnie nie ma koncepcji na to, jak powinien wyglądać ich domek ogrodowy. Zwłaszcza, gdy nie jest to główny dom, a tylko miejsce, w którym można uciec od codzienności, odpocząć i dobrze się bawić. To, dlatego wiele standardowych rozwiązań nie będzie tu pasować. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba wymyślać coś wyjątkowego i ekskluzywnego, bo najbardziej urzeka prostota, która niczego nie udaje i jest szczera.

wnetrze domku

Nie zapominaj, że nie wszystko pasuje do naturalnego drewna. Co więcej, możesz mieć trudności ze stworzeniem czegoś niezwykłego wewnątrz bardzo kompaktowego domku. I raczej nie ma potrzeby tego robić, jeśli domki ogrodowe są po prostu małymi pomieszczeniami, do których wchodzisz tylko sporadycznie, a większość czasu i tak spędzasz na zewnątrz. Wtedy lepiej skoncentrować się na pielęgnowaniu środowiska i wybraniu najbardziej odpowiedniego dla Ciebie domku ogrodowego, który będzie nie tylko wygodny, ale również będzie spełniał swoje funkcje.

Jeżeli planujesz spędzać więcej czasu w swoim domku, musisz porządnie zastanowić się nad projektem wnętrza. Drewniany sufit, ściany i podłoga mogą nie tworzyć przytulnego otoczenia, a przypominać bardziej wiejskie domostwo niż dom marzeń. Jeśli zamierzasz w nim zamieszkać na dłużej, warto zastanowić się nad modnym ostatnio stylem minimalistycznym. Po raz pierwszy pojawił się w małych mieszkaniach budowanych w otoczeniu natury. Minimalistyczna, jasna kolorystyka będzie pięknie komponować się z drewnem i nie pomniejsza wizualnie i tak już ograniczonej przestrzeni, co jest bardzo ważne przy projektowaniu małych domków ogrodowych.

Tą samą metodą powinniśmy kierować się przy wybieraniu zarówno mebli jak i innych akcesoriów. Powinna być ich tylko niezbędna ilość. Każda dodatkowa rzecz zajmuje miejsce i może sprawić, że poczujesz się niekomfortowo. Niezbędne jest zastosowanie tej zasady przy projektowaniu wspólnej przestrzeni, w której planujesz spędzać większość czasu, zwłaszcza jeśli ma się w niej zebrać większa grupa ludzi. Sypialnie mogą być mniejsze, ponieważ nie potrzeba Ci dużej przestrzeni, jeśli chodzisz do niej tylko spać.

Decyzje, które gwarantują przytulność

Czasami trudno jest zrozumieć, czego potrzebujesz, aby przestrzeń była przytulna. Bardzo często mogą to zagwarantować drobne szczegóły. Projektowanie domu ogrodowego nie jest wyjątkiem od tej zasady. Nie trzeba szukać ekstrawaganckich rozwiązań; czasami może wystarczyć tak prosta rzecz jak zapalanie świateł przy wejściu, albo taras, na którym można spędzić czas wieczorem lub po prostu poczytać książkę i cieszyć się spokojem natury. Aby jeszcze bardziej umilić sobie czas spędzony w domu warto mieć większe okna, które pozwolą lepiej cieszyć się widokiem, a jednocześnie wpuszczą dużo naturalnego światła.

Nie ma nic lepszego niż płomień w kominku w chłodne wieczory. Tworzy przytulną atmosferę, pomaga się ogrzać, a nawet pozwala zamieszkać w domku ogrodowym w chłodniejszym sezonie. Oczywiście, jeśli domek ogrodowy będzie użytkowany tylko w okresie letnim, taki element jak kominek może nie być obowiązkowy. W takiej sytuacji jego funkcje doskonale zastąpią ognisko lub grill na świeżym powietrzu, przy którym mogą się gromadzić ludzie.

Jeśli zależy Ci na przytulności, nie bój się eksperymentować; jednak proste rozwiązania i nieskomplikowane zabiegi zazwyczaj są najskuteczniejsze. Odpowiednie oświetlenie lub jakiś drobny przedmiot mogą stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na to, jakie domki ogrodowe i jakie otoczenie najbardziej Ci odpowiada, a potem stworzenie tego tak, aby chciało się w nich spędzać mnóstwo czasu. Relaks i oderwanie się od codziennych trosk są dokładnie tym, do czego służy ogród.

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie