Drabiny ewakuacyjne stosuje się zwykle na magazynach, halach i budynkach przemysłowych. Celem ich stosowania jest bezpieczeństwo. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, umożliwiają szybkie przemieszczenie się na wyższe kondygnacje budynków np. podczas pożaru. W dzisiejszym artykule opowiemy Państwu o tym, kiedy, gdzie i jak powinno się stosować drabiny ewakuacyjne. Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią niniejszego artykułu.
Czym jest drabina ewakuacyjna?
Drabina ewakuacyjna jest specjalistyczną konstrukcją składająca się z dowolnej ilości modułów, dzięki czemu może być dopasowana do konkretnego budynku. Chodzi tutaj o długość drabiny jak i jej elementów dodatkowych. Wszystkie drabiny ewakuacyjne mocowane są na stałe do budynków. Tego typu konstrukcje muszą spełniać określone przez odpowiednie instytucje wymogi techniczne. Wynika to z przepisów prawnych stosowanych w Polsce.
Więcej informacji na temat wymogów technicznych, znajdziecie Państwo na stronie internetowej: https://www.eci.com.pl/1011-drabiny-ewakuacyjne-przeciwpozarowe-polski-producent
DRABINY EWAKUACYJNE: PRZEPISY PRAWNE
Jak już wspomnieliśmy powyżej, podczas montażu drabiny ewakuacyjnej mocowanej na stałe, należy wziąć pod uwagę wszystkie wymogi techniczne stawiane przez polskie prawo. Jednym z kluczowych elementów zawartych w wymogach technicznych jest stopień zejścia, który musi znajdować się na szczycie drabiny. Kolejną kwestią są szczeble – te zaś, muszą mieć szerokość minimum 500mm.
W tym miejscu należy również wspomnieć o rozstawie szczebli. Maksymalny rozstaw wynosi 300 mm, natomiast odstęp między ścianą a szczeblem nie może być mniejszy niż 15 cm.
Bardzo ważna informacja! Drabiny ewakuacyjne, których długość ma wynosić ponad 10 metrów długości, muszą mieć dołączony także specjalny podest spoczynkowy.
Jak montuje się drabiny ewakuacyjne?
Drabiny ewakuacyjne montuje się przeważnie na etapie budowy budynków. Oczywiście montaż drabiny może wiązać się także z modernizacją istniejącej konstrukcji, która nie spełnia już swojej funkcji. W przypadku budowy budynków z wymogiem stosowania drabiny ewakuacyjnej, zawiera się ją już na etapie projektu budowlanego. Jest to bardzo dobra droga, dzięki której można uniknąć niepotrzebnych komplikacji na etapie budowy. W przypadku istniejących już drabin ewakuacyjnych (modernizacja) proces instalacji drabiny będzie bardziej problematyczny.
Jak dobrać drabinę ewakuacyjną?
Wybór odpowiedniej drabiny ewakuacyjnej to najważniejszy krok podczas inwestycji. Pod uwagę należy wziąć bowiem szereg bardzo ważnych czynników. Drabiny, które mają służyć wyłącznie do sytuacji związanych z ewakuacją ludzi, można wybrać konstrukcję aluminiową. Jednakże w momencie, gdy drabina ewakuacyjna ma służyć jako możliwość częstego wchodzenia na dach, warto wybrać produkt wykonany ze stali. Stalowe drabiny ewakuacyjne są trwalsze od aluminiowych.
Należy pamiętać także o fakcie, iż każda drabina ewakuacyjna powinna być serwisowana minimum raz w roku.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skorzystać z pomocy doradców technicznych.