Strona główna Budownictwo Jaki olej naturalny do drewna? Tungowy, lniany?

Jaki olej naturalny do drewna? Tungowy, lniany?

przez Jakub Nowicki
Olej naturalny do drewna

Wybierając naturalny olej do olejowania drewna – czy to mebli, czy wyrobów rzeźbiarskich – warto skupić się przede wszystkim na oleju tungowym i lnianym.

Oleje naturalne do drewna

Popularne oleje spożywcze, takie jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek czy olej słonecznikowy nie bardzo nadają się do impregnowania drewna z prostego powodu – po pewnym czasie, zwykle kilku-kilkunastu miesięcy jełczeją, “gniją” i mogą wydalać nieprzyjemny zapach. Jednakże nie dzieje się tak w przypadku oleju tungowego, lnianego i oleju z orzecha włoskiego – są one bezpieczne np. do akcesoriów kuchennych.

Zarówno olej lniany, jak i olej tungowy – w swojej najczystszej postaci – są nietoksyczne, przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla żywności (co jest ważne przy np. drewnianych łyżkach czy miskach). Oba są olejami roślinnymi, które wnikają w słoje drewna i je nasycają.

Olej lniany do drewna

Olej lniany to jeden z najpopularniejszych olejów do wykończenia drewna. Olej lniany wchłania się głęboko w drewno i chroni przed zarysowaniami i zmianami wilgotności w otoczeniu. Jest przyjazny dla środowiska i daje drewnu satynowe wykończenie, które lekko uwypukla kolor drewna i słoi.

Surowy, spolimeryzowany i gotowany olej lniany pochodzi z siemienia lnianego, ale został przetworzony w różny sposób i w różnym stopniu. Surowy olej lniany jest najczystszą formą, ale czasami jest niepraktyczny jako wykończenie mebli ze względu na wydłużony czas schnięcia – utwardzanie każdej warstwy surowego oleju lnianego może zająć kilka tygodni. Gotowany olej lniany jest powszechnie stosowany jako wykończenie drewna, ale zawiera pewne potencjalnie niebezpieczne związki wysuszające. Polimeryzowany olej lniany to najlepsze z obu światów: czysty i nietoksyczny oraz szybki czas schnięcia.

Szukaj »

Olej tungowy do drewna

Olej tungowy to olej roślinny stosowany jako wykończenie drewna. Jest przezroczysty, szybkoschnący i wnika w słoje, wzmacniając i chroniąc drewno. Jest to jedno z najstarszych i najpopularniejszych wykończeń drewna na świecie, pozyskiwane z nasion drzewa tung w Azji Wschodniej. Olej tungowy stał się podstawowym produktem wśród rzemieślników mebli na całym świecie. Jest przyjazny dla środowiska, nietoksyczny i bezpieczny dla żywności.

Olej tungowy pozyskiwany jest z tłoczenia nasion drzewa tung, które pochodzi z Azji Wschodniej. Olej tungowy był uprawiany i używany w Chinach jako wykończenie drewna od co najmniej 2500 lat.

Podobnie jak w przypadku oleju lnianego, trudno znaleźć meble wykonane na surowym lub w 100% czystym oleju tungowym. Wielu stolarzy używa gotowanego lub spolimeryzowanego oleju tungowego, a producenci często błędnie określają produkty jako olej tungowy, gdy tak nie jest.

Olej tungowy ma najbardziej neutralny, przezroczysty kolor z olejów naturalnych, także jeśli zależy nam na zachowaniu oryginalnego koloru drewna to warto wybrać ten olej.

Olej z orzechów włoskich do drewna

Olej z orzechów włoskich jest często używany do olejowania desek do krojenia, łyżek, misek i innych przedmiotów kuchennych. Olej ten długo schnie.

Olej tungowy a olej lniany – różnice

Oto kilka kluczowych różnic między olejem lnianym a olejem tungowym:

  • olej lniany ma delikatny żółty odcień, podczas gdy olej tungowy ma bardziej neutralny kolor
  • olej tungowy tworzy twardsze, trwalsze wykończenie niż olej lniany
  • olej tungowy jest bardziej wodoodporny niż olej lniany
  • surowy olej lniany utwardza się znacznie dłużej niż czysty olej tungowy
  • olej tungowy jest generalnie droższy niż olej lniany

Przeczytaj też o

1 komentarz

Ola 13 czerwca 2021 - 14:54

Ostatnio używałam oleju lnianego do małej rzeczy z drewna i jest super, bezwonny, ale też praktycznie nic nie zmienia koloru drewna.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie