Strona główna Budownictwo Jak wykonać fundament punktowy pod dom drewniany?

Jak wykonać fundament punktowy pod dom drewniany?

przez Jakub Nowicki
Fundament punktowy - dom szkieletowy

W przypadku domku drewnianego wystarczający będzie fundament punktowy ze względu na lekkość konstrukcji. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze. Jest wiele sposobów na wykonanie fundamentu punktowego, ale zwykle wykorzystuje się w tym celu rury szalunkowe i bloczki betonowe. Zaletą fundamentu punktowego jest to, że przeprowadzenie robót ziemnych nie sprawia większych trudności. Ten sposób posadowienia sprawdza się rewelacyjnie w przypadku tworzenia konstrukcji w niesprzyjających warunkach gruntowo-wodnych.

Co warto wiedzieć o fundamencie punktowym?

Budowę domku drewnianego zaczyna się od postawienia fundamentów. Jako że jego konstrukcja nie należy do ciężkich, to świetnie sprawdza się fundament punktowy. Jeśli ktoś szuka ekologicznego rozwiązania, to można mu śmiało polecić wykonanie fundamentu punktowego, co jest zdecydowanie tańsze niż sięganie po płytę fundamentową. Po tego rodzaju rozwiązanie sięga się głównie na problematycznych działkach, na których podłoże jest miękkie i mokre. Najczęściej wykonuje się fundament punktowy z betonowych bloczków. Większość osób zgadza się z tym, że jest to najlepszy rodzaj fundamentu. Do dyspozycji są zarówno bloczki betonowe, jak i rury wypełnione betonem.

Można również skorzystać z aktywnego rozwiązania w postaci płyt chodnikowych. W przypadku lekkiej konstrukcji obiektu, co cechuje domek letniskowy z dawna, bloczki betonowe będą dobrym wyborem. Pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy w porównaniu z kosztami ponoszonymi w przypadku innych form fundamentów. Ułożenie bloczków to sposób na stworzenie trwałej konstrukcji, która nie będzie podatna na działanie wilgoci. Jak wiadomo, jest ona wrogiem drewna. Zaletą fundamentu punktowego jest to, że umożliwia równomierne rozłożenie całego ciężaru budynku. Beton cechuje się wysoką odpornością na ściskanie, co stanowi kolejną zaletę tego materiału.

Jak wykonać fundament punktowy z betonowych bloczków i rur szalunkowych?

W przypadku drewnianego domku wszystkie fundamenty punktowe można wykonać z bloczków betonowych. Pamiętać trzeba o tym, aby najpierw wyrównać teren. Odpowiednie przygotowanie podłoża to podstawa, można go kupić lub wysypać tłoczony kamień. Są dwie metody rozmieszczenia bloczków betonowych: wzdłuż legarów podłogowych lub poprzez ustawienie ich jeden na drugim. Innym rozwiązaniem będzie wykonanie fundamentu punktowego z rur szalunkowych lub hydraulicznych. W jego przypadku również można mówić o solidności i dużej wytrzymałości. Konieczny staje się zakup tulei szalunkowych, zaprawy betonowej, otwornicy i poziomicy.

W pierwszej kolejności wyznacza się potrzebne zagłębienia, a potem można przejść do ich wykonania. Najprościej i najszybciej będzie zrobić to za pomocą otwornicy gruntowej, która służy do wykonywania otworów w ziemi. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to pozostaje wykopanie dołków. Kolejnym etapem jest ułożenie rur szalunkowych w przygotowanym dole. Bardzo ważne jest to, aby wszystko znajdowało się na równym poziomie i we właściwych odległościach. Z pomocą przychodzi poziomica laserowa, która gwarantuje precyzyjne pomiary. Przed umieszczeniem rur w zagłębieniach trzeba oczywiście pozbyć się z nich korzeni i kamieni. Dopiero potem można wlać zaprawę betonową. Fundament punktowy z rur szalunkowych sprawdza się idealnie w przypadku terenu z widocznymi nierównościami, które dobrze się zna.

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie