Strona główna Turystyka Jak przygotować się na spływ kajakowy?

Jak przygotować się na spływ kajakowy?

przez Jakub Nowicki

Spływ kajakowy to świetny pomysł na uatrakcyjnienie wakacji. Nie musimy mieć doświadczenia oraz sprzętu, aby cudownie spędzić czas nad wodą. Jeśli zastanawiasz się jak aktywnie spędzić czas w okolicach Warszawy to polecamy wybrać się w okolice Kozienic na spływ kajakowy rzeką Radomką. W przerwie od codziennych obowiązków możesz wybrać się na łono natury i podziwiać wspaniały wciąż zmieniający się krajobraz dzikiej natury podczas spływu kajakowego.

W ostatnim czasie spływy kajakowe pośród dzikiej przyrody stały się bardzo modną formą spędzania wolnego czasu. Jednak, aby nasz spływ był bardziej komfortowy powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować. W poniższym artykule znajdą Państwo wskazówki co należy ze sobą zabrać na spływ kajakowy i jak się na niego ubrać.

Co zabrać na spływ kajakowy?

Wybierając się na spływ kajakowy przede wszystkim powinniśmy sprawdzić prognozę pogody na dany dzień i pod tym kątem przygotować nasz strój. W przypadku upalnych, słonecznych dni należy obowiązkowo zabrać krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy, dzięki temu unikniemy poparzeń słonecznych i nieprzyjemnych efektów przebywania przez dłuższy czas na słońcu. W przypadku zapowiadanych deszczy należy zabrać pelerynę/ płaszcz przeciwdeszczowy. Warto również mieć ze sobą buty do wody, nie jest to element konieczny, jednak może okazać się przydatny i dzięki niemu możemy czuć się bardziej komfortowo chodząc po dnie rzeki. Podczas spływu zdarzają się sytuacje, gdy należy opuścić kajak, żeby pokonać np. płytsze miejsca, przez które kajak nie jest w stanie przepłynąć. W takich sytuacjach przydają nam się buty do wody, ponieważ nie zawsze możemy być pewni co znajdziemy na dnie rzeki, a buty pomagają nam uniknąć otarć i skaleczeń. Warto mieć ze sobą również strój kąpielowy, który przyda nam się, gdy będziemy chcieli popływać w rzece, która jest bardzo bezpieczna i stosunkowo płytka. Dodatkowo należałoby zabrać szybkoschnącą odzież wierzchnią – krótkie spodenki i koszulkę, dzięki którym pomimo delikatnego zmoczenia nasze ubranie w szybkim tempie stanie się suche.

Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć przed spływem kajakowym jest odpowiednie zabezpieczenie naszych rzeczy i sprzętu. Zawsze na spływ kajakowy zabierajmy ze sobą dobrze naładowany telefon m.in. w celu skontaktowania się z wypożyczalnią, aby poinformować o zakończonym spływie. Jednakże zabierając telefon pamiętajmy o jego odpowiednim zabezpieczeniu, najlepiej wkładając go w wodoodporny worek. Oprócz telefonu należałoby tam umieścić również inne wartościowe rzeczy, takie jak np. kluczyki do samochodu czy dokumenty.

Pamiętajmy o dzieciach

Spływy kajakowe są odpowiednie dla osób w różnym wieku, na spływ często wybierają się grupy znajomych jak również rodziny z dziećmi. Dla tej najmłodszej grupy osób takie spływy są niezwykłą atrakcją i ciekawym sposobem na spędzenie czasu. Przed wejście do kajaka należy dziecko wyposażyć w kamizelkę i upewnić się, że jest odpowiednio założona i odpowiednio zapięta. Pamiętajmy również o okryciu głowy dla dziecka i kremie z filtrem. Dla dzieci zabawa na wodzie to czysta przyjemność, zwłaszcza gdy w trakcie spływu można się zatrzymać i popływać w rzece pod nadzorem osoby dorosłej.

Jadąc na spływ kajakowy nie zapomnijmy również o zabraniu jedzenia oraz odpowiedniej ilości wody na cały dzień. Oprócz zwykłych przekąsek możemy zabrać ze sobą kiełbaski, ponieważ w trakcie spływu warto zrobić sobie przerwę i rozpalić w wyznaczonym do tego miejscu ognisko lub umówić się z organizatorem, że ten zorganizuje ognisko tuż po spływie, ponieważ tę usługę również znajdą Państwo w ofercie. 

Jak z powyższego artykułu wynika, wybierając się na spływ kajakowy nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia. Najważniejszy jest dobry humor i pozytywne nastawienie i jeśli mamy wszystkie z wymienionych rzeczy w tym artykule, wtedy wspaniała zabawa w tak urokliwym i malowniczym miejscu jakim jest Radomka, gwarantowana. Polecamy odwiedzić stronę kajakowadolina.pl, gdzie znajdą Państwo kontakt do firmy, która organizowała dla nas taki spływ i którą możemy Państwu polecić.

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie