Strona główna Informatyka Czy VPN jest bezpieczny?

Czy VPN jest bezpieczny?

przez Jakub Nowicki

Rozwinięciem angielskiego skrótu VPN, jest wirtualna sieć prywatna. Działa na zasadzie zestawienia połączenia między dwoma odległymi hostami w taki sposób, aby sprawić wrażenie, że połączone są bezpośrednio. Tutaj znajdziesz dokładne wytłumaczenie jak działają VPNy.

Gdzie VPN-y znajdują zastosowanie?

Najczęściej z tego typu rozwiązań korzystają sieci korporacyjne, których system pracy pozwala na zdalną pracę z domu swoich pracowników na niezabezpieczonych sieciach. Tunelowanie VPN jest również wykorzystywane przez przez agendy rządowe do ochrony przed monitorowaniem ruchu sieciowego. Nie ma także problemu, jeśli osoby prywatne chciałyby korzystać z takich rozwiązań.

Wirtualna sieć prywatna pozwala na wyświetlanie wybranych treści z każdego miejsca na ziemi, nie musząc się martwić o ograniczenia w danym kraju. Dodatkowo działa to z niezwykle dużą szybkością.

Jak wygląda bezpieczeństwo VPN-ów?

Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom, treści które są przesyłane, czy dokonywanie pewnych działań w internecie jest całkowicie bezpieczne. Istnieje możliwość szyfrowania działań, dzięki czemu możliwa jest całkowita ochrona przed atakami hakerskimi czy programami szpiegowskimi.

O ile przy normalnym przesyłaniu danych z czy do prywatnej chmury działającej na na serwerze lub dysku sieciowym, mogą one ulec przechwyceniu przez osoby trzecie, to przy wykorzystaniu VPN są one odpowiednio chronione i nikt postronny nie dostanie się do wybranych danych.

Dotyczy to tak samo łączenia się z internetem przy użyciu otwartego hot spotu. Wiele osób korzysta z tego typu źródeł internetu podróżując w różne miejsca, czy chociażby pracując w kawiarni czy hotelu. Przy odpowiedniej konfiguracji wirtualnej sieci prywatnej, uniemożliwiona zostanie potencjalna kradzież haseł do witryn internetowych. Nie należy takich zagrożeń lekceważyć, ponieważ może to narazić użytkownika na wysokie straty poprzez włamywanie się do danych witryn.

Często spotykaną sytuacją jest brak możliwości przeglądania np. filmików video z pewnych stron internetowych, gdy dana osoba znajduje się za granicą. Przykładowo w niektórych krajach zablokowana jest możliwość użytkowania polskich stron. Przy zastosowaniu rozwiązań jakie oferuje VPN, niezależnie od miejsca w jakim znajduje się użytkownik, posiada on polski adres IP, co automatycznie odblokowuje tego typu treści.

Czy warto zainwestować w tego typu rozwiązania?

Jeśli ktoś jest bardzo mobilną osobą, często wyjeżdża za granicę w sprawach prywatnych czy służbowych, powinien zapoznać się z którąś z ofert, które po prostu ułatwią mu życie. Jest to bezpieczny sposób na bezproblemowe korzystanie z internetu w każdym miejscu na ziemi i brak obaw o przejęcie bardzo ważnych danych.

Wirtualna sieć prywatna, to świetne rozwiązanie dla każdego. Ma ona bardzo wiele plusów, a dzięki jej zastosowaniu każdy może poczuć się bezpieczny. Nie warto ryzykować i czekać z podjęciem działań do czasu gdy na prawdę coś się stanie. O zabezpieczeniach należy myśleć z wyprzedzeniem.

Artykuł powstał dzięki współpracy z portalem BezpiecznyVPN.pl

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie