Strona główna Budownictwo Ogólne zasady użytkowania i pielęgnacji podłóg drewnianych

Ogólne zasady użytkowania i pielęgnacji podłóg drewnianych

przez Rossonero

Podłogi z naturalnego drewna tzw. wood flooring potrafią nadać pomieszczeniu naturalnego piękna i niepowtarzalnej atmosfery. Drewno jako budulec jest stosowane od wieków, a obecnie przeżywa swój renesans. Jest to spowodowane zarówno jego walorami estetycznymi jak również modzie na ekologiczne rozwiązania oraz coraz bardziej popularny styl retro. Odpowiednio pielęgnowane i konserwowane podłogi z drewna mogą cieszyć oko gospodarza przez długie lata.

Na rynku jest obecnie wielu producentów podłóg z tego naturalnego materiału. Istnieje bardzo szeroki wybór rodzajów i kolorów podłóg drewnianych począwszy od tzw. oak flooring poprzez walnut flooring, a skończywszy na white flooring. Bez względu jednak na to jaką podłogę wybierzemy musimy dbać o nią w odpowiedni sposób. Wraz ze wzrostem popularności tego typu podłóg na rynku pojawiło się wiele preparatów dedykowanych do poszczególnych typów nawierzchni. Ważne jest więc, żeby dobrać odpowiedni środek, który w odpowiedni sposób zabezpieczy naszą podłogę. Użycie niewłaściwego środka może spowodować odbarwienia podłogi lub jej zmatowienie.
Zawsze lepiej jest zapobiegać pewnym zdarzeniom niż naprawiać konsekwencję nieprzemyślanych działań czy zaniedbań. Profilaktyka jest również ważna w przypadku użytkowania podłóg drewnianych typu wood flooring. Posiadacze takiej podłogi muszą pamiętać, że ich największym wrogiem jest piasek i woda. Dlatego też należy zadbać o umieszczenie przed wejściem do pomieszczenia odpowiedniej wycieraczki, która ograniczy przedostawanie się na podłogę wilgoci i drobin piasku. Piasek może powodować tworzenie się rys, zadrapań i w efekcie sprawić, że podłoga może matowieć.

Bardzo ważna jest również to żeby podłoga była użytkowana w odpowiedniej temperaturze czyli w przedziale od 18 do 20 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 65 % i spadać poniżej 45%.
W celu uniknięcia zniszczenia drewnianej nawierzchni należy stosować się do kilku ogólnych zasad:
• należy unikać chodzenia po podłodze w obuwiu z twardą chropowatą podeszwą w tym przede wszystkim w szpilkach,
• należy unikać zabrudzenia podłogi piachem powodującym powstawanie rys i zadrapań,
• należy bardzo szybko usuwać z powierzchni podłogi mokre plamy,
• pod meblami, a w szczególności pod nogami krzeseł należy przykleić filcowe podkładki zabezpieczające podłogę przed porysowaniem.
Stosowanie się do tych kilku prostych zasad pozwoli nam na utrzymanie naszej podłogi w należytym stanie przez długie lata.

Zostaw komentarz

KNBP.pl - biznes w Internecie